פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים, שיפתח הערב (23.10), משיק את פתיחת עונת התערוכות בירושלים ומציין עשור לקיומו עם עשרות פתיחות של תערוכות חדשות ושלל אירועים ומופעים מיוחדים שכולם פתוחים ללא תשלום לקהל הרחב.

פסטיבל 'מנופים' אותו הקימו ומנהלות האמניות הירושלמיות לי היא שולוב ורינת אדלשטיין, מתייחס דרך אמנות של יוצרים ממגוון תחומים למורכבות האנושית, הציבורית, ההיסטורית והעכשווית של ירושלים והוא מתקיים באזורים שונים ובאתרי תצוגה ייחודיים ברחבי העיר.

מתוך התערוכה "נכסים". עבודה של איה בן רון, צילום: קירה קלצקי

נכסים היא התערוכה המרכזית שתפתח את הפסטיבל ותציג את הסיפור ההיסטורי רב הפנים של השכונה הירושלמית היפיפייה טלביה. התערוכה תתפרש ברחבי השכונה, בתוך בתים פרטיים ובמבנים ציבוריים שחלקם ייפתחו לראשונה בפני הקהל הרחב.

 תערוכות נוספות שיפתחו במסגרת הפסטיבל הן הגוף הלא מסומן בסדנאות האמנים, המציגה עבודות של ארבעה אמנים ערבים הנושאים תעודת זהות כחולה אשר חוקרים תמות של הקרבה, חוסר בית ומטמורפוזה, דרך אקטים פרפורמטיביים מוכווני תהליך.

עבודה של חנאן אבו חוסיין סמנדרה, 2018 מיצב. צילום_ קירה קלצקי

התערוכה FreiAir שתפתח בסדנת ההדפסהיא יוזמה אמנותית הלובשת צורה של חברת תעופה בדיונית ועוסקת במושג ה"פראייר" בתרבות הישראלית. בבית טיכו תעלה התערוכה נוף חייה: יצירתה של אנה טיכו
שפורשת את רוחב ועומק יצירותיה של אנה טיכו. בבית הנסן תעלה התערוכה Excavation Mark! אשר בוחנת את הנטייה הגוברת של אמנים עכשוויים לפסוע בדרכה של "המטאפורה הארכיאולוגית", כפרקטיקה אמנותית השואפת לחשוף, לשמר ולהאדיר רעיונות, מושאי מחקר ואידיאולוגיות שונות באמצעות פעולת החפירה.

עבודה של מאיה אטון

במסגרת הפסטיבל יתקיים כנס ירושלים לאמנות בשיתוף עם "ערב רב" בבית הנסן, כמו כן, יתקיימו מפגשים עם אמנים בסטודיו באזור התעשייה תלפיות, המערבל - הרצועה המוסיקלית של  הפסטיבל תציג סדרת מופעים מותאמי מקום ברחבי ירושלים המערבלים בין מזרח ומערב. 

פסטיבל מנופים, 23-27.10. מידע אודות כל התערוכות והאירועים תוכלו למצוא כאן