יריד מייקרים ייחודי, המתקיים זו השנה השישית במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, מזמין אתכם לקחת חלק באירוע מטורף המושך אליו עשרות ממציאים יצירתיים וחשיבה מחוץ לקופסא בשלל תחומים.

כחלק מפרויקט הקמת מיצבי מידברן בישראל נרקם שיתוף פעולה ראשון מסוגו לקראת יריד המייקרים בין מוזיאון המדע ועמותת 'מידברן', מיזם 'עיר פוגשת מדבר', הפועלת לעידוד ויצירת מרחבים חווייתיים ורשות הצעירים בעיריית ירושלים. בימים אלו ממש יוצרים אמני המידברן עידן שליט ודנה נאור, שנבחרו להוביל את מיזם הבייקאתון, מיצג המעלה את השאלה "מה ניתן ליצור עם 80 זוגות אופניים בתור חומרי גלם"? במסגרתו בונים האמנים את הCycling Sounds, מכונה קינטית ענקית בסגנון סטימפאנק (Steam punk) אשר סיבוב גלגליה יפיק צלילים שונים ויעניק חווייה ויזואלית מרשימה לצופים.

הדרקון של רן שילון ביריד המייקרים. צילום: סאמר עאסלי

אמן נוסף מהמידברן הוא גיא הדני שיצר מיצב קינטי ענקי, 'צלילות קינטית', המציג משק כנפיים. תנועת תעופה עדינה ממונעת בעזרת עשרות גלגלות זעירות מפעילה זו כנפי ציפור מתכתיות באורך של כ-3 מטר. העבודה בנויה מחומרים בעלי נוכחות גסה הלקוחים מתחום חומרי הבניין – ברזל, צינורות פלדה, צינורות אלומיניום, כבלי מתכת לצד חומרים עדינים וציוד כיול.

המייקר אילן שרמן, שכיכב במידברן 2018 עם רכב האמנות 'החילזון מן השפן' עשוי חומרים ממוחזרים, יציג דגמי רכבים קצת אחרים.

חווייה בלתי נשכחת מעולם הפנטזיות הוא הדרקון הענק של אמן המידברן רן שילון שבנה ויצר את ה'דרקטור', דרקון אגדי צבעוני ומיוחד. לדרקון הבנוי מברזל באורך 20 מטר,בגובה 7 מטרים וברוחב 10 מטרים ולו יכולת תנועה על מלגזה. כנפיו הפרוסות והתנועה בראשו נותנים לצופים תחושה של ייצור חי ואמיתי, אשר מואר בלילה ויורק להבות אש.

השנה יתארחו לראשונה  אמנים ומעצבים מאיטליה ביריד. זואי רומנו, מייסדת WeMake במילאנו, מייקרית המקדמת את גישת ותרבות המייק לתחומי חיים וסביבת עבודה בדגש רב על מגדר. לצידה תתארח מריה כריסטינה, בעלת סיפור חיים חוצה יבשות והשפעות אתניות מגוונות, שנודעת ביצירותיה המקוריות והמרהיבות המערבות בעיקר זכוכית וקרמיקה ונוטלות השראה ממקומות היסטוריים מגוונים.

צפנת גונן,  קוספליי. צילום: אייל מור

אם אתם חובבי סרטי מד"ב, או אוהבי משחקי מחשב ותמיד חלמתם להתחפש לאחת הדמויות ולא השגתם תחפושת אל דאגה צפנת גונן, קוספליירית ומעצבת תלבושות מזה 6 שנים וסטודנטית לעיצוב אופנה תכיר לכם את בשורת הקוספליי, שילוב של המילים באנגלית costume + play. הטרנד העכשווי הוא להתחפש לדמות אהובה מעולם האגדות או משחקי המחשב או מכל תחום אחר אך את התחפושת יש ליצור לבד כי אין אותה באף חנות. מהו קוספליי? מהו תהליך ההכנה ומה עומד מאחורי המחשבה והיצירה? כל זה בעזרת מצגת מלווה בתמונות בשיתוף הקהל. צפנת תביא עמהאת הקוספליי של Hawkgirl. את מדידת הכנפיים לתחפושת תציג בעזרת הקהל ובנוסף תציג שלל אביזרים שהוכנו על ידה במהלך השנים. בנוסף תוצג הקוספליי של האלפית הקלטית, ליאור אפריאט, שתסתובב ביריד.

במסגרת היריד יתקיימו סדנאות בנייה חווייתית ומופעים לכל המשפחה.

יריד המייקרים, 8-9.11, מוזיאון המדע ירושלים. לפרטים וכרטיסים: http://makerfairejerusalem.org.