פסטיבל הקולנוע ירושלים (צילום: יח״צ, דור קדמי)

המסורת הירושלמית נמשכת: פסטיבל הקולנוע ה-36 של סנימטק ירושלים יפתח ביום חמישי הקרוב ויארך 10 ימים. למעלה מ-200 סרטים מ-60 מדינות שונות יוקרנו בפסטיבל שמשקפים את מיטב היבול השנתי הישראלי והבינלאומי. הסרטים יוקרנו בסינמטק ירושלים ובבתי קולנוע נבחרים ברחבי העיר. גם השנה הרחיב הפסטיבל את פעילותו מחוץ לסינמטק, ויקרין סרטים בלב סמדר, בשני אולמות במתחם יס פלאנט, בתיאטרון ירושלים, בגן הבונים ובמוקדים שונים נוספים.

בחמישי: הקרנת בכורה חגיגית

הפסטיבל יפתח בהקרנת בכורה חגיגית בבריכת הסולטן של הסרט "פרזיטים", סרטו המדובר של הבמאי הקוריאני בונג ג'ון-הו ("המארח", "רכבת הקרח", "אוקג'ה"), שהתקבל בתשואות בפסטיבל קאן האחרון בו זכה בדקל הזהב לסרט הטוב ביותר,"פרזיטים" הוא דרמה קומית, המציגה את סיפורה של משפחה ענייה, שכל אחד מבניה מסתנן בתורו לאחוזתה של משפחה עשירה ואז מגיע הטוויסט. התוכנית מסתבכת והפרזיטים נסחפים אל מערבולת הלוקחת את הצופים אל מחוזות מלאי דמיון ושיאים שגרפו תשואות ומחיאות כפיים.

״הפרזיטים״. יפתח את הפסטיבל בהקרנת בכורה (צילום: יח״צ)

הסרט, שנרכש להפצה בכל העולם, זוכה לקונצנזוס נדיר של הקהל והביקורת, שובר קופות בקוריאה וצרפת והוא בדרכו להיות סרט פולחן וזוכה דקל הזהב המצליח ביותר מאז "ספרות זולה" של טרנטינו (מעריץ גדול של בונג ג׳ון-הו).

בית קולנוע נודד, עשרות אורחים

אירועי הפסטיבל כוללים מפגשים עם יוצרי קולנוע מובילים מן הארץ והעולם וסדנאות מקצועיות בתחום הקולנוע, הקרנות בכורה נוצצות, מסיבות, מופעים, ואירועי חוצות בהיקף חסר תקדים. כמו כן, יקיים הפסטיבל זו השנה השלישית בית קולנוע נודד המאובזר בציוד הקרנה איכותי שיסייר בשכונות העיר ויציע לקהל הרחב ללא תשלום ממיטב סרטי הפסטיבל.

הקולנוע הנודד של הפסטיבל (צילום: יח״צ, קובי שרבטי)

בתוך כך שורה ארוכה של יוצרים מתעשיית הקולנוע העולמית יבקרו בפסטיבל ויקיימו מפגשים עם הקהל בניהם הבמאי הפולני זוכה האוסקר פאבל פאבליקובסקי ("אידה", "אהבה בימים קרים"), אגוסטין אלמודובר, אחיו ומפיק סרטיו של פדרו אלמודובר, יגיע לרגל הבכורה הישראלית של הסרט החדש "כאב ותהילה" בפסטיבל. במאי התעודה הצרפתי הבכיר ניקולא פיליבר ("פעלים למתחילים"), יציג בפסטיבל את סרטו החדש "בכל רגע נתון". הבמאי ההונגרי זוכה האוסקר לסלו נמש ("הבן של שאול"), יגיע להציג בירושלים את סרטו החדש "שקיעה". הקולנוען ההונגרי המוערך פטר פורגש יגיע לפסטיבל להציג שניים מסרטיו, " צולם על-ידי דודאס" ו" ארס – דיווה בגלות". הבמאית הצרפתייה המוערכת יולנד זאוברמן מגיעה לפסטיבל ירושלים לרגל הקרנת הבכורה הישראלית של סרטה התיעודי "M", שצולם בישראל ומעורר הדים ברחבי העולם.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת המועצה הישראלית לקולנוע – משרד התרבות והספורט, המשרד לירושלים ומורשת, המיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים, עיריית ירושלים, הקרן לירושלים, קרן ון-ליר והמיזם לקולנוע ולטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים.