יד ושם. צילום: גיל יוחנן

אתר התיירות העולמי Trip Advisor פרסם לאחרונה את 25 המוזיאונים הכי טובים בעולם על פי בחירתם של תיירים מרחבי העולם לשנת 2018, ביניהם גם המוזיאון בהר הרצל- 'יד ושם', המוסד הרשמי להנצחת זכר השואה שאירעה באירופה בין השנים 1939-1945 בהם נספו יותר מ-6 מיליון יהודים.

בראש הרשימה המוזיאון האוסאי בפריז, אחריו מוזיאון לזכר פיגוע התאומים בניו יורק, ובמקום ה-24 ממוקם המוזיאון 'יד ושם'.

יו"ר יד ושם, אבנר שלו מסר: "אנו מברכים על בחירת הציבור ביד ושם כאחד המוזיאונים הטובים בעולם. בחירה זו, מבטאת בעיקר את מקומה של השואה כאירוע היסטורי תרבותי מכונן עבור החברה האנושית כולה. הישג מרשים זה הינו תוצאה של מאמץ משותף של כלל עובדי יד ושם הפועלים, כל אחד בתחומו, לאפשר למבקרים בהר הזיכרון חוויית ביקור משמעותית ואיכותית".

צילום: גיל יוחנן

"זה לא מקום קל לבקר בו, אבל אני לא יכול לחשוב על מקום יותר חשוב ללכת אליו. כולם צריכים ללכת אליו", כתב תייר. "ביליתי שם כמה שעות. המקום מספר את סיפורם של 6 מיליון היהודים שנרצחו. קשה להאמין שהשואה לא התרחשה", כתב אחר.

יד ושם, המרכז העולמי לזיכרון השואה, הוא המקור הראשון במעלה לחינוך אודות השואה, לתיעוד ולמחקר. מהר הזיכרון בירושלים משלב יד ושם בעשייתו יוזמות חינוכיות משמעותיות, מחקר פורץ דרך ותערוכות המהוות השראה. יד ושם משתמש בטכנולוגיות חדשניות ובכך מגביר את הנגישות הציבורית הגלובלית והמתרחבת למאגרי המידע הגדולים הקיימים באוספי הארכיונים שלו.

המוזיאון ניצב בחזית המאמצים המתמשכים להבטיח ולייצג את זיכרון קורבנות השואה ותקופתה, לתעד בנאמנות את אחד הפרקים האפלים בהיסטוריה של האנושות, ולהתמודד באופן יעיל עם האתגרים המתמשכים הנוגעים לשמירת זיכרון השואה רלוונטי לדורות הבאים.