תערוכת הבובות הבינלאומית "Art & Dolls Expo Jerusalem", היא הראשונה בישראל שיזמה ואצרה אמנית הבובות המפורסמת סבטלנה פצ'לינקובה, שנפתחה בימים אלו ב"חצר סרגיי" בירושלים, מציגה כ-130 יצירות של עשרות אמני בובות מובילים בתחומם, חלקם זוכי פרסים, מרוסיה, בלארוס, אזרבייג'ן, ארצות הברית וישראל.

בובה של היוצרת נעמי אושן

בובה של גלינה דמיטרוק

אמנות יצירת הבובות היא תופעה ייחודית באמנות העכשווית, שמציעה מקום לפרשנויות אישיות דרך עבודותיהם של אמני הבובות, החל מבובות ילדות נוגעות ללב וכלה בבובות שרעיון עמוק או עיסוק בנושא אקטואלי אחר מסתתר מאחוריהן באופן מרומז. כל זאת תוך שימוש בכלים אמנותיים וחזותיים יצירתיים לצד מיומנות גבוהה מתחומי אמנות שונים המשתלבים יחד ביצירת הבובה.

התערוכה כוללת יצירות של אמני בובות בולטים ביניהם, מיכאל זייקוב מרוסיה, אחד האמנים הפופולריים ביותר בתחום שזוכה להערכה מעמיתים, אספנים ומבקרים יחד וידוע במיומנותו הטכנית והאמנותית וביצירת דמויות מהתקופה הוויקטוריאנית באנגליה. אלנה קונין מישראל, האמנית הידועה ביותר בתחום "בובות אמנותיות" שבעבודותיה ישנה "קריצה" והתכתבות עם עולמות תוכן ותרבות שמעוררים את המתבונן בהן ומעניקים להן נופך פילוסופי. עוד יוצגו עבודותיה של האמנית זוכת הפרסים אליונה אברמובה מרוסיה, שתציג סדרת בובות של נשים עוצמתיות, גלינה דמיטרוק מבלארוס, פרוויז גוסינוב ואירינה גונדורינה מאזרבייג'אן ואחרים.

הבובה מריה של האמן מיכאל זאיקוב

בובה של עדנה דאלי

בובות קרמיקה של עדנה דאלי. צילום: ערן תורג'מן

בין האמניות הישראליות המשתתפות בתערוכה יוצגו עבודותיהם של ג'ני ליבינזון, עם דמויות נשיות מתקופת התנ"ך, נעמי אושן (נטליה אפשטיין) יוצרת בובת צירים מרהיבות של נשים מהמאה ה21, וג'וליה סטוצקי. בנוסף ישתתפו שמות חדשים בעולם אמנות הבובות כמו אירינה נימינוש'י.  

סבטלנה פצ'לניקובה עצמה תציג בובות מאוסף הבובות פרטי שלה, בובות של הצאר, שאספה במשך כ-20 שנה. האוסף הנדיר מאפשר להכיר את החפצים הייחודיים ואת עולם הילדות והאווירה ששלטה במשפחתו של הצאר האחרון של רוסיה, ניקולאי השני. בתערוכה יוצגו חלק מהבובות של ילדי משפחת המלוכה ברוסיה מהמאה ה-19, וכ-400 חיילי עץ.

לצד הבובות האמנותיות אזור מיוחד יוקדש ל"דובונים" Teddy bears שיצרה האמנית אוקסנה מורטובה מרוסיה, ותציג לראשונה בתערוכה בישראל פרויקט חדש של דובונים דרכם היא תמחיש ש"דובונים" הם הרבה מעבר ל"סתם עוד בובה" לילדים.

בובה של הלנה קונין

בובה של אירינה שובינה

התערוכה מוצגת בחלל המיוחד של חצר סרגיי במתחם מגרש הרוסים בירושלים, שמעניק לתערוכה אווירה ייחודית של המאה ה19, בזכות המבנה ההיסטורי ששימש כאכסנייה לבני האצולה הרוסית, וכיום שייך לממשלת רוסיה. אם אתם רוצים לחשוב אחרת על המונח "בובה" תנו קפיצה לתערוכה, שתינעל ב 15 בספטמבר.