שבוע העיצוב ירושלים 2019 מתמודד השנה עם השאלה הרגישה של המזרח. מזרח הוא הרבה דברים - הוא הכיוון בו כדור הארץ מסתובב והיכן שזורחת השמש. הוא הכיוון בו הרוח נושבת בערים רבות בעולם. הוא כיוון אבסולוטי במצפן. הוא קו הגבול הדק בתפר בין תרבויות. הוא פילוסופיות, אידיאולוגיות והרגלים תרבותיים אלטרנטיביים. הוא לעיתים בפשטות, מה שממזרח לנקודה בה אנו עומדים, ולעתים הוא מה שממזרח לנקודת המבט שלנו.

שבוע העיצוב של בית הנסן יסתכל על ה״מזרח״ - כמונח, ככיוון, כנקודת ייחוס אבסולוטית וכסט של מערכות יחסיות שהוא מייצר ברחבי הגלובוס. כעתיד ולא כפולקלור. ככזה הוא ינסה, החל מהפרי-קונספציה וכלה באבסולוטי, לפרק את המונח דרך סדרה של תערוכות, פרויקטים, מיצגים ומיצבים, ותוכנית אירועים עשירה.

תוך בחינה מחדש של המונח, אנחנו לבסוף עומדים מול השאלה: מה באמת רואים כשמתבוננים למזרח, והמזרח של מי הוא?

SATOYAMA - Yuri Himuro. Credit: Masahiro Muramatsu

במטרה לייצר מהלך ויזואלי קיצוני על בניין הנסן, לשנות את הסירקולציה ולייצר חווית שיטוט חדשה ומפתיעה, הוזמנו HQ אדריכלים לייצר פרויקט חדש ויוצא דופן לכבוד שבוע העיצוב. '90 מעלות' הינה מערכת פיגומים אלכסונית העולה ממערב למזרח ומייצרת מרפסת תצפית חדשה מעל גג בית הנסן, אשר צופה למזרח. הגישה לבניין תעשה דרך גרם המדרגות האלכסוני בחזית הבניין והכניסה אליו תתאפשר דרך פתחים חדשים ומפתיעים. המבנה ממשיך בפטיו עם גרם מדרגות המוביל גם הוא לטרסת התצפית.

בחלקו המזרחי של הבניין, ליד מגדלי השירותים העתיקים של בית הנסן, נוצר מערך חללי תצוגה חדשהמאפשר עבודת פנים/חוץ, הקרנות, שטחי תצוגה ועוד. חללים חדשים נוצרים, נקודות מבט מפתיעות, ברזלים תעשייתיים פוגשים אבן עתיקה, והמזרח - המזרח הוא תמיד למעלה.

unfolding -  Yael Harnik. Credit: Roni Shvarts

במסגרת התכנית הרב שנתית ״זירות עיצוב״ הוקם השנה הפביליון, הפועל כשעון שמש - ״ממזרח השמש״ על ידי האדריכלים דניאל זרחי ולילך שטיאט ואמנית הפרפורמנס דפנה קרון, בחצר בית הנסן. המבנה הזמני יהיה חלל דינמי אשר משתנה לאורך שעות היממה ויתקיימו בו אירועים, מיצגים, עבודות סאונד ווידאו הבוחנות ושוברות את התפיסה הדיכוטומית של מזרח מול מערב. 

התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב בבית הנסן 'מעבר למזרח'  באוצרותם של טל ארז וענת ספרן, אוצרי שבוע העיצוב, תבחן את תנועות הרוחב המגדירות את השפעת המזרח על המערב ולהפך, כמו גם את מקומו של המזרח התיכון בציר זה ואת מעגליות כדור הארץ, דרך 25 פרויקטים חדשים וקיימים מהארץ ומהעולם ביניהם עבודת של מעצבים מטורקיה, אנגליה, בלגיה ועוד, כמו כן במסגרת שיתוף פעולה עם DesignArtTokyo יוצגו עבודות של שני מעצבים מיפן.

Little private gardens. Credit: Idan Sidi, Gal Sharir

בנוסף יוצגו בתערוכה ארבעה פרויקטים חדשים במסגרת ״תכנית הצוותים הבינלאומית״ המחברת בין מעצבים מקומיים ובינלאומיים, כאשר השנה הצוותים הבינלאומיים מגיעים מאוסטריה, אנגליה, ארצות הברית והולנד.

במסגרת תכנית העסקים הקטנים השנתית של שבוע העיצוב תציג מהדורה חדשה של פרויקט ״השדכן״ בהובלת דניאל נחמיאס וטארק נאסר וביוזמת שבוע העיצוב ירושלים. בשנתו השלישית יחבר הפרוייקט בין שמונה מעצבים צעירים ובעלי מלאכה וותיקים ממזרח ירושלים, חברון ובית לחם ליצירת פרויקטים חדשים לשבוע העיצוב. אדריכלית, מעצב תעשייתי, אמן, מעצב גרפי ומעצבת טקסטיל משתפים פעולה עם נפח זכוכית, רוקמות, בונה כלי נגינה עתיקים, מומחה לבמבוק ועוד.

Fig Lab. Credit: Kenji Saito

תכנית ״זרקור מקומי״ תציג השנה את התערוכה ״גמלים פורחים באויר״באוצרותם של גלעד רייך והדס זמר בן-ארי. בתערוכה, עליית הגג של בית הנסן תהפוך לחלל של מציאות היברידית שבו המזרח והמערב מפיקים אחד את השני ללא הרף.

גם מעצבים מהודו, טאיוואן, רומניה, יפן וסין יציגו את עבודתיהם, כדוגמת סדרת פוסטרים של 70 מעצבים, עבודות וידאו הבוחנות את העבר והעתיד של מזרח אירופה ועוד. 

מתוך התערוכה "החוט המקשר". באדיבות בית הנסן, שבוע העיצוב ירושלים

    לצד אלו, יוצג הפרויקט "תור לזריחה" של האקדמיה לאמנות ועיצוב 'בצלאל' שיסתכלו לשמש בעיניים, המעצבת רוני לוית תציג תפיסות שונות לתיאור כדור הארץ, בוטיק "שווארמה" בהובלת סתיו פורגס יארח אמנים, יוצרים ומומחים שיעסקו כולם בחוויית האירוח והטיפוח וסדרת הרצאות, סדנאות ומפגשים העוסקת באספקטים שונים של עיצוב גרפי בערבית, עברית ואנגלית.

    במהלך ימי שישי ושבת יפעל ה"סלון של גאון" שבו תזמין האוצרת גלית גאון מבחר מעצבים ואוצרים מהארץ ומהעולם לשיחות על עבודותיהם המוצגות באירוע, סרטים יוקרנו ברחבת הבר וכן יתקיימו סדנאות והצגות לילדים של תיאטרון "הקרון". 

      שבוע העיצוב ירושלים 2019, בית הנסן. שעות פעילות: 13.6 - 19:30-23:00 ערב פתיחה, 14.6- 16:00-10:00, 15.6- 22:00-10:00, 20-16.6 - 22:00-16:00