קבוצת סטודיה בביקור בבית הנשיא. צילום: יהודית הרפז

במידה מסוימת ניתן לומר כי תערוכת "לבקוע רקיעים" שתוצג החל מהשבוע הבא היא סיפורה של קבוצת האמניות הירושלמיות "סטודיה" בארבע השנים האחרונות. "מדובר במושג מיסטי יהודי",  מסבירה חיה וייט, מובילת קבוצת "סטודיה", שפירושו לפרוץ שערי שמיים. כל אחד יכול לקחת את זה לכל מקום שהוא רוצה כמובן, "גם בתערוכה שלנו יש פרשנויות גם חילוניות וגם דתיות למושג הזה".

אז אנחנו ניקח את זה לפעילותה של "סטודיה" קהילה של אמניות ירושלמיות המגיעות ממגוון תחומי האמנות הפלסטית ומכל קשת החברה הירושלמית, חילוניות ודתיות יהודיות וערביות הפועלות ביחד ולחוד, פותחות את ביתן לאירוח לבודדים ולקבוצות קטנות ומאפשרות להן להיחשף ולהרחיב את קהל לקוחותיהן ואת פרנסתן.

"'סטודיה' הוקמה בידי המחלקה לקידום נשים והמחלקה לאמנות בליווי מקצועי של יעל קורלנדר בעיריית ירושלים", אומרת וייט, "עברנו קורסים והכנות בנות חצי שנה עד שיצאנו לפרויקט הראשון שלנו. אחת לשלושה חודשים מקיימת 'סטודיה' תערוכת אמנות של חברותיה שבכל פעם אמנית אחרת אוצרת את התערוכה והפקתה כמו התערוכה הנוכחית".

האמניות גרות ויוצרות בשכונות השונות של העיר - ממאה שערים, דרך קריית צאנז, עין כרם ובית הכרם ועד אום טובא וצור באהר. האירוח בבתי האמניות מיועד לקהל יחידים או קבוצות המבקשים להתארח בבית ירושלמי לאירוח קצר של אמנות מקומית. "ניתן לבחור בין מפגש עם האמנית על כוס קפה לצרכי רכישה או היכרות או לחוות בעצמכם סדנה בתחום היצירה של האמנית".

כ-20 אמניות ישתתפו בתערוכת האמנות היהודית העכשווית "לבקוע רקיעים", תחילת שיתוף פעולה עם עמותת נעמ"ת במטרה להעצים אמניות בפרט ונשים בכלל. "השאלות העולות מן התערוכה 'לבקוע רקיעים' מי הוא זה השוכן בשחקים? איך ניתן לבקוע אותם? ולשם מה?" מסבירה וייט, "לרוב נהוג לקשר את נושא בקיעת רקיעים לכוחה של תפילה ותורה לבקוע רקיעי שמים, אבל מנוחה ינקיבלביץ' שאוצרת את התערוכה הנוכחית אפשרה לכל אמנית להביא את הפרשנות שלה, כמו לידה ומוות של קרוב משפחה".  

צילום: חיה וייט

האמניות המשתתפות:  חיה וייט, גילה אלישר סטוקליסקי, ורד לוי אונגר, רות פרידמן, חנה סלמון, נעמי חנוכה עמדי, עטי ברקלי, מנוחה ינקלביץ, רחל רוט, גננדי וובר, צפורה נוסבוים, ליאורה בת אל, ברכה כהן, רעיה צוידין, דבורה קרביץ, שנינה טאוסון, מלכה שלהיים, מיכל הלוי, נעמי חנה שטילמן, חנה זריצקי, תמי תמוז, רחלי מרטי .

אוצרת: מנוחה ינקילביץ

פתיחה: יום ה’, ה-19 בספטמבר בשעה 19:30 נעמ"ת, מרחב ירושלים. רחוב שלום עליכם 10, פינת ז'בוטינסקי , ירושלים שעות פתיחה: ימים א' 12:00 – 15:30. ימי ג' 11:00 – 15:00. ימי ד' 09:00 – 13:00

נעילה: ה-20 בדצמבר.