כתבה: צליל דיבקר. 

"בסוף זרקתי את החלוק, התבוננתי בו בפעם האחרונה, זרוק ליד שקיות האיסוף הנלקחות למיון לצדקה. לרגע ראיתי את אימי בתוכו, עיניה רושפות לעברי בכעס. סובבתי את הגב ונסעתי הלאה משם אל ביתי. הגיע הזמן לסגור את הדלת". 

במילים אלו נפתח ספר הביכורים של אלקה דבש, אשר נכתב תחת שם העט סביון בלום, ובו היא מפרטת את סיפור חייה בשכונת רחביה בירושלים של שנות ה-60. היא מספרת שתמיד דבק בה חיידק הכתיבה, אך מעולם לא יצא לה לעסוק בו באופן מקצועי, עד לרגע בו נאלצה להיפרד מבית הוריה. מרכיב עיקרי בחייה - הוא אחיה, שנולד פגוע בנפשו ואימה היא זו שהייתה אחראית לטיפול בו. בשנים האחרונות לחייו סבל אחיה מבעיות בריאותיות, מה שהוביל בסופו של דבר לתאונה מצערת שבעקבותיה נאלצה אימה לעבור להתגורר בדיור מוגן.

אלקה דבש. יח"צ

שלושה חודשים לאחר עזיבת האם את הבית נפטר האח בעקבות סיבוכים של מחלתו. השתלשלות העניינים הסוחפת והמפתיעה שהגיעה מיד לאחר מכן היא זו שגרמה לה להבין שהיא חייבת להעלות את הסיפור על כתב.

לאחר פטירתו של האח ובעקבות חוסר רצונה של האם להיות מעורבת בתהליך סגירת הבית - הוטלה המשימה המאוד לא פשוטה עליה ועל אחותה, בנקודה זאת מתחילה להירקם העלילה המשפחתית הסוחפת והתהליך המורכב איתו התמודדה. 

בהמשך הראיון מנמקת אלקה גם את הסיבה בגללה היא כותבת תחת השם סביון בלום: "גדלתי ברחביה. עמק המצלבה היה המקום ששוטטנו בו המון בילדות. כשראיתי את פרח הסביון באדמה זה נתן לי אור, הצהוב שלו זרח לי. את שם המשפחה בלום בחרתי בגלל שפירוש השם באנגלית זה לפרוח. אני מרגישה שיש לי פריחה מאוחרת, ועכשיו אחרי שסיפור הבית מאחורינו אני יכולה לכתוב על זה”. לדבריה, ברגע שכתבה תחת שם העט הצליחה לעשות את ההפרדה ולהיות חופשיה באמת ולכתוב את הסיפור כפי שהוא התרחש. מקסים. 

הספר מבוסס על אירועים סוערים ומרתקים שחוותה במהלך חייה, וכתוב כמעין יומן קסום  כאשר תהליך אריזת הבית מעלה בה זיכרונות מאירועים וחוויות שעברה – מקומות וזכרונות שנוגעים ללב נרקמים יחדיו לתמונה מורכבת, סוערת, מרתקת וייחודית, ובמרכזה דמויות אנושיות שחדוות החיים אינה מרפה מהן למרות הכל.

כריכת הספר

בימים אלו היא כותבת את הספר השני הקרוי בשם "באמצע החיים”. מדובר בקובץ סיפורים קצרים על אנשים, שנאלצים בשנות ה-50-60 של חייהם,  לקבל החלטות בעקבות משברים שהם נקלעו אליהם וכיצד כל אחד מהם מוצא פתרון לבעיה איתה הוא מתמודד. 

ההתעסקות במשבר אמצע החיים הוא זה שהוביל אותה גם בכתיבת הספר הנוכחי. "אין הרבה סופרים שכותבים על הגיל המורכב הזה שהוא מאוד ייחודי, גיל בו אתה נע בין הילדים, שכבר יצאו מהבית וכעת בונים לעצמם את הקן שלהם, לבין ההורים שעדיין בחיים וזקוקים גם הם לעזרה וטיפול, ומה עובר על האדם שצריך למזג בין כל המצבים וההתמודדויות הללו, לדעתי יש המון מה לכתוב על גיל זה, ואמרתי לעצמי שאולי באמת אני אהיה זאת המספרת".

"עד שתיסגר הדלת – סיפור של בית וחיים", סביון בלום (אלקה דבש), הוצאת צמרת. לרכישה בחנויות הספרים ובאתר Netbok