מה עושים בקיץ הירושלמי, מה מתחדש, ואיפה ניתן לקפוץ לביקור? “בירושלים יתקיימו הקיץ אירועים איכותיים, ישראלים, בינלאומיים וירושלמים באווירה קסומה ובנופים עוצרי נשימה. מאז שנכנסתי לתפקידי לפני כ 7 חודשים אני עושה כל מאמץ כדי לחזק את התרבות והמופעים בכלל
ובקיץ במיוחד. הפעילות שאנחנו מתכננים עבורכם - מדהימה. השקענו מאמץ, מחשבה, המון תשומת לב לכל פרט, והכל בשבילכם! כי מגיע לכם ואתם ראויים לקיץ תוסס, חם ומדליק”, אומר ראש העיר, משה ליאון.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון. צילום: דוברות העירייה

“ירושלים עומדת להיות אטרקטיבית מתמיד בקיץ הזה, הן לירושלמים והן למגעים מחוץ לעיר. בנוסף לפסטיבלים, למסיבות הרחוב ולתערוכות – המהפכה במרחב הציבורי בבירה נמשכת. המשפחות והבליינים יוכלו ליהנות, לראשונה, מרחוב יואל סלומון המשופץ, שגם הקיץ הזה כבר מעוטר באותן מטריות מפורסמות שכבר ממזמן הפכו לסימן ההיכר שלו. חווית השיטוט ברחוב השתדרגה, עובדה שתשפיע בוודאי גם על התנועה והמסחר ברחוב עצמו וברחובות הסמוכים לו. גם המבקרים באזור תלפיות יוכלו להתרשם מתחילת מתיחת הפנים של האזור כולו – הירושלמים גילו בשנה האחרונה יותר ויותר קירות שהפכו פתאם צבעוניים, עם מיטב אמני הגרפיטי מהארץ שפעלו באזור”, אומר אלון שפייזר, מנכ”ל עדן, החברה לפיתוח כלכלי של ירושלים.

אז מה קורה בעיר?

תעשו מקום – איך הופכים מרחב ציבורי לחוויה? פרויקט “תעשו מקום” ביוזמת עדן החברה לפיתוח כלכלי בירושלים ויוזמת עיריית ירושלים, מתבסס על גישת ה– Place Making שמעניק זהות ומשמעות שנוצרת על ידי אנשים. ומה קורה בפועל? ספרית רחוב ציבורית מחכה לכם בשאול אביגור
7, חומת שמואל, המדרגות של רמות מזמינות אתכם לשחק במרחב הצבעוני, החצר האחורית ברחוב שלום יהודה תאפשר מפלט נעים ומוצל מהחום וקרון המשחקים הנייד ינוע ממקום למקום עם הפתעות לילדים.

ספריית רחוב ארנונה. צילום: איגור פברוף

רחוב המטריות – העבודות לשיפוץ רחוב יואל סולומון, אשר תוכננו ובוצעו על ידי עדן, הסתיימו, לרווחת הסוחרים והתושבים באזור. מלבד המטריות התלויות, אשר הפכו בשנים האחרונות לסימן היכר של הרחוב, השיפוצים כללו החלפת תשתיות החשמל, המים והביוב, ריצוף מחדש של הרחוב, הוספת צמחיה, התקנת ריהוט רחוב וגם תאורה חדשה.

רחוב המטריות. צילום: אריאל כהן סקלי

ציורי הקיר בתלפיות - במהלך השנה החולפת התארחו תשעה אמנים מובילים מהעולם ומישראל בשכונת תלפיות בירושלים, כחלק מפסטיבל ״הקירות״, פסטיבל אומנות בינלאומי, שבמהלכו ייצרו סדרת ציורי קיר גדולי ממדים במרחב הציבורי. בין האמנים שלקחו חלק בפרויקט האמנותי ניתן למצוא את הברוקן פינגאז,האמנים Smithe , פילפלד, אדם יקותיאל (המכונה Know Hope) ועוד. האמנים שלקחו חלק במיזם, אשר התקיים בשכונת תלפיות בתמיכת עיריית ירושלים וחברת עדן לפיתוח כלכלי של העיר,עבדו בעיקר בלילות שעה שרוב האזרחים ישנו ויצרו מרחב ציבורי-אמנותי שמספק עניין לעוברים בו.

ציורי קיר בתלפיות. צילום: אור רוזנברג

תערוכת צה”ל שלי – ממוצגים היסטוריים מאז קום המדינה, דרך שחרור ירושלים ועד לטכנולוגיית המחר, התערוכה "צה"ל שלי" מזמינה את המבקרים להתנסות באופן בלתי אמצעי בפעילות הצבאית. בתערוכה, שבמתחם התחנה הראשונה, תוכלו לצפות בדגמים של אמצעים וכלים המשמשים את הצבא, להתנסות בסימולטורים המדמים את המציאות אפליקציות אינטראקטיביות ובכ-80 עמדות משחק.

מסיבת רחוב מבית היוצר של הפרונט סטייג' - הפרונט סטייג' חוגגים 10 שנים של הצלחה בשתי מסיבות רחוב מושקעות במיוחד שיתקיימו במרכז העיר: 12.7 יום ו' – 16:00- 18:30 ; 26.7 יום ו' – 16:00-18:30 . הכניסה חופשית (מגילאי 18+). 

מוזיקה מן העולם בכיכר - במהלך חודש יולי תקיים עיריית ירושלים שני מופעים גדולים תחת הכותרת “קיץ בכיכר ספרא”. השנה בחר אגף התרבות של העירייה להקדיש את המופעים למוזיקה מן העולם ובכיכר יתארחותזמורת
“החתונות והלוויות” של גורן ברגוביץ’ (11.7 , שעה 21:00) וגדול מלחיני יוון סטברוס (25.7 , שעה 21:00). שני האירועים של “קיץ בכיכר ספרא” הינם בתשלום סמלי של 35 שקלים וניתן לרכושם במשרד בימות www.bimot.co.il.

השדרה בפייר קניג - פרויקט התחדשות של רחוב פייר קניג באזור התעשייה תלפיות כולל ארגון מחדש של התנועה והתשתיות בשטח של כ 4 דונם בצדו המזרחי של הרחוב, עיצוב מחדש של הנוף והריהוט ושילוב של חמש סככות לשימושים שונים, החל מחללי משחק מוצלים לילדים ועד לשווקי יד שניה שנערכים במקום. בתוך כל אלו, מרכזה של תכנית ההתחדשות הזו הוא בהיותה תכנית זמנית – היא ממקומת בתחומו של תוואי הקו הכחול של הרכבת הקלה, וצפויה להתפנות עם תחילת העבודות לביצועו בשנים הקרובות.

השדרה בפייר קינג. צילום: דניאל רחמים

גלגל החניה – מי אמר שאין חניה בירושלים? חברת עדן, האמונה על הפיתוח הכלכלי בעיר, יחד עם מינהל התפעול בעירייה, יזמה חניון אוטומטי ללא מגע יד אדם אשר מגדיל את היצע מקומות החנייה במסילת ישרים.המגרש חולק לשני איזורי חניה כאשר האזור הדרומי ישמש את התושבים (בעלי תו) לאורך כל שעות היום, והמגרש הצפוני ישמש את התושבים חינם משעות הערב עד הבוקר על בסיס מקום פנוי. תושבי ירושלים בעלי כרטיס “אני ירושלמי” ייהנו מהנחה של כ- 30%, כאשר רכבים בעלי תו תושב יחנו ללא עלות על בסיס מקום פנוי.

החניון האוטומטי במסילת ישרים. צילום: דניאל רחמים אלוני

בקרוב: קמפוס אמנויות במרכז העיר - הולך ונבנה קמפוס בתי הספר לאומנות על שם משפחת קירש במתחם ז׳ראר בכר, הקמפוס ירכז 4 בתי ספר בתחום אמניות הבמה לקמפוס פתוח במרכז העיר. בחודש אוקטובר יפתח לציבור חניון בן 415 מקומות חניה מתחת למבני הקמפוס . בחניון תתאפשר חניה חינם לבעלי תו תושב בשעות הלילה וכן תינתן הנחה לירושלמים.