פסטיבל העוד הבינלאומי בירושלים, בניהולו האמנותי של אפי בניה, מנהל בית הקונפדרציה, חוגג השנה עשרים שנה לקיומו. פסטיבל העוד החל את דרכו במתכונת צנועה, בשאיפה להאדיר את המורשת העשירה של המוזיקה הערבית והשפעותיה על תרבויות ומסורות מוזיקליות שכנות ורחוקות. מטרת הפסטיבל הנה יצירת דיאלוגים חוצי גבולות גיאוגרפיים, במיוחד בין האיסלם ליהדות. הפסטיבל הפך לאירוע בולט בלוח השנה המוזיקלי בישראל והטביע את חותמו בסצינת המוזיקה האתנית ומוזיקת העולם בישראל ומחוץ לה.

חגיגות העשרים של פסטיבל העוד הבינלאומי מזמנות לפסטיבל כמה מהאורחים החשובים והאהובים ביותר בתולדות קיומו, יחד עם אורחים חדשים, מהארץ ומהעולם, בסדרה עשירה של 13 הופעות שיתקיימו באתרים שונים בעיר ירושלים.

עומר פארוק טקבילק ובריאן קין. צילום: KVON

"פסטיבל העוד ממשיך, גם בשנתו העשרים, את הקו האמנותי לו הוא נאמן. הפסטיבל מעניק במה למוזיקה הערבית הקלאסית האמנותית ומציג את קשרי הגומלין המרתקים בינה לבין המוזיקה היהודית בארץ ישראל ושכנותיה", אומר אפי בניה, המנהל האמנותי. 

מופע הפתיחה הוא מפגש פסגה שנולד במיוחד עבור הפסטיבל, עם המוזיקאי הטורקי הנודע עומר פארוק טקבילק והגיטריסט בריאן קין, שיארחו את זארה, זמרת-שחקנית טורקיה ממוצא כורדי. זהו מופע נדיר שבו טקבילק וקין מופיעים יחד. חמישי, 21.11.19, 21:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים.

ארא דינקיג'יאן הארמני, מייסד אנסמבל נייט ארק, שב לפסטיבל יחד עם הזמרת הטורקיה  בורג'ו ילדיז במופע המוקדש לשירים של מלחינים ארמניים. מוצ"ש, 23.11.19, 21:00, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים.

לאה אברהם יוצאת למסע של שירה ומחול ומעלה את המופע "על כנפי הציפור" ובו שירים ומחולות מחוגריה שבתימן, לצד שירים ישראלים. יחברו אליה הזמר עופר כלף והפייטן תום פוגל, גם הם צאצאים למשפחות ממחוז חוגריה, שיציגו את מסורת שירת הגברים החוגריים לפיוטים של רבי שלום שבזי. לצד אלה, תבצע אברהם ממיטב יצירותיה יחד עם חבריה, הזמרת אסתי קינן-עופרי ונגן הסקסופון אבטה בריהון. ראשון, 24.11.19, 19:00, בית הקונפדרציה. 

לאה אברהם. צילום: אנוש אברהם נחום

איתי בן-נון משיק בפסטיבל את האי.פי. החדש שלו, Ethno Digital. בן-נון, מייסד להקת "אנדרלמוסיה" וחבר בלהקת "יוסף ואחד" מציג צליל עדכני וחדשני למסורות מוזיקליות עתיקות ולכלים עתיקים.ראשון, 24.11.19, 21:30, המפעל, רח' המערבים 3, ירושלים.

אלבום חדש נוסף שיושק במופע בפסטיבל הוא "אהבה בתענוגים" של אילנה אליה: פיוטים שהלחינה מתוך הספר "שיר ידידות", וטקסטים מהמקרא שאת חלקם הלחינה וחלקם עיבודים שלה ללחנים כורדיים עממיים. שני, 25.11.19, 19:00, אולם ליאו מודל, מרכז ז'ראר בכר. 

הפסטיבל יארח את המופע המרכזי של פסטיבל הסאז עם אנסמבל דיוואן סאז ומאסטר הסאז והזמר הטורקי ד"ר אוקאן מוראט אוזטורק שיארחו את מארק אליהו, הרב דוד מנחם ואיתמר דוארי. המופע יוקדש למנגינות הנשמה העתיקות והעוצמתיות של המסורת הטורקית-סוּפית. שני, 25.11.19, 21:00, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים. 

אנסמבל "טאראב ירושלים למוזיקה אנדלוסית", בניצוחו של הכנר אלעד לוי, יארח מפגש פסגה בין-דורי של שניים מהאמנים המובילים בעולם המוזיקה האנדלוסית המרוקאית - הרב-הפייטן חיים לוק, הנחשב לאחד מגדולי המבצעים של הפיוט הצפון-אפריקאי בכלל  והאנדלוסי-יהודי בפרט, ומרואן חאג'י המרוקאי, מומחה למוזיקה סופית מהמגרב ומבצע של הסגנון האנדלוסי במרוקו. הטאראב האנדלוסי יוגש בעברית ובערבית, ביחד ולחוד, כפי שהיה נהוג בזמנים עברו במרוקו. שלישי, 26.11.19, 21:00, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים. 

במחווה לתרבות המצרית יקיים הפסטיבל מחווה לכל גדולי הזמר במצרים: אום כולת'ום, עבד אל-והאב, פריד אל-אטרש, לילה מוראד, אסמהאן ועבד אל-חלים חאפז. המופע, בשיתוף עם פרופ' תייסיר אליאס, יציג את השירים שעיצבו את  פניה של המוזיקה הערבית האמנותית על ידי הזמרים והזמרות שהפכו לאגדה עוד בחייהם, ואשר נערצים גם בישראללשם ביצוע היצירות הקאנוניות הרכיב תייסיר אליאס אנסמבל מיוחד עם ארבעה סולנים מהבולטים ומהמפורסמים בישראל ובחו"ל – ויולט סלאמה, זיו יחזקאל, אבי כהן ומאמון זיוד. האנסמבל מבטיח קשת רחבה של יצירות קוליות, כולן כבר מוכרות כנכסי צאן ברזל של המוזיקה הערבית הקלאסית,לצד קטעי אלתור. רביעי, 27.11.19, 21:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים.

לראשונה בארץ ובפסטיבל יגיעו שניים מהמוזיקאים המהוללים ביותר כיום בהודו: מאסטר הסיטאר שאהיד פרבז, והזמרת פרבין סולטאנה, מי שמכונה "מלכת המוזיקה ההודית הקלאסית". חמישי, 28.11.19, 20:00, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים.

הפסטיבל יינעל במופע בכורה חגיגי של תזמורת אסטודיאנטינה והזמרת אלקיסטיס פרוטופסלטי מיוון. התכנית מציגה לחנים מוכרים בעיבודים מקוריים, הנעים בין עושר הצלילים והמקצבים של המסורת המוזיקלית היוונית העתיקה, המוטיבים המוזיקליים של ארצות הים התיכון והבלקן, יצירות עכשוויות של יוצרים יווניים ויצירות של חברי התזמורת. מוצ"ש, 30.11.19, 21:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים. 

פסטיבל העוד, 21-30.11.19. רכישת כרטיסים באמצעות "בימות" http://tickets.bimot.co.il, בטל': *6226, 02-6237000.