פסטיבל אאוטליין הראשון, שיתקיים בין ה 19-26.10, הוא תוצר של חלום שהתגבש בין קבוצת יוצרים ירושלמים. לראשונה, יתקיימו בעיר תערוכות ואירועים החושפים את הקהל אל מערכת היחסים החבויה בין המילה לבין האיור.

בחגיגה זו של השפה הכתובה והשפה החזותית,משתתפים כמאה וחמישים מאיירים, אנימטורים, משוררים וסופרים, אנשי רוח ואנשי מעשה מהארץ ומהעולם. במהלך הפסטיבל יוצגו עשר תערוכות ואירועים –בגלריות, מוזיאונים, חללי תצוגה, מוסדות תרבות ואמנות, חדרי סטודיו ובתי עסק ברחבי העיר.

 

מה? מאירים שירה מדוברת

בתערוכה שאצר רואי רביצקי, מיטב המאיירים בארץ יחברו אל משוררי ״פואטרי סלאם״ ויתנו ביטוי חזותי לקטעי שירה מדוברת. האיורים יוצגו על גבי קופסאות אור שנבנו במיוחד עבור התערוכה, ולצידם יוקרנו על גבי מסכים, קטעי וידאו של המשוררים מבצעים את שיריהם. בערב פתיחת התערוכה, 19.10, בשעה 20:00, תתקיים הופעת שירה מדוברת חיה של המשוררים.

איפה? בית הנסן – גדליהו אלון 14, ירושלים.

מתי? 19-26.10, אמצע שבוע 8:00-22:00 ובימי שישי 8:00-13:00.

עבודה של עובדיה בנישו.

 

מה? רגע

מה מתרחש במפגש בין הרגע הצלול והנצחי שלוכד שיר ההייקו, לבין תנועת הלולאה האין-סופית של האיור המונפש? מיטב המאיירים והאנימטורים בארץ יוצרים גיפים המתייחסים לשירת הייקו של משוררי קבוצת "ירח חסר". הגיפים שמוצגים בתערוכה יוקרנו על גבי מסכים ולצידם יופיע שיר.

איפה? ביתא – יפו 155, ירושלים

מתי? 19.10-23.11, א-ה 9:00-17:00.

 

מה? אנשי הרכבת

איור ורישום של עוברי האורח בתחנות הרכבת הקלה בירושלים.  מאיירי אורבן סקצ'רס יאפשרו לקהל הרחב לאייר מהתבוננות יחד ברחובביציאת שרבוט משותפת.

איפה? אברהם הוסטל בר ומשם לתחנות על ציר רכבת הקלה בירושלים.

מתי? 27.10, שעה 10:00.

 

מה? מועדי ב': החגים האבודים של לוח השנה

תערוכת כרזות זזות של מאיירי ומעצבי סטודיו דוב אברמסון בעקבות מגילת תענית. התערוכה משיבה ללוח השנה חגים שבעבר היו חלק ממעגל השנה העברי, ומסיבות שונות נדחקו מחוץ למעגל ואבדו במהלך השנים.

איפה? הגולה הירושלמית - מתחם התחנה הראשונה, דוד רמז 4, ירושלים.

מתי? 25.10, שעה 20:00.

 

מה? סינמה בצלאל

תלמידי שנה ג׳ במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל מחזירים לחיים את המסורת המפוארת של פוסטרים מאוירים לסרטים. סטודיו "איור ועיצוב" בהנחיית המאיירת אורית ברגמן, מגיע לשיאו בפרויקט קנוני שנתי, בו הסטודנטים מאיירים סדרה בת שלושה פוסטרים לשלושה סרטים של במאי יחיד. באירוע פתיחת התערוכה יוקרן הסרט "המסע המופלא" ולפניו יוקרנו סרטים קצרים של סטודנטים מבצלאל.

איפה? סינמטק ירושלים -  דרך חברון 11, ירושלים.

מתי? 24.10, שעה 20:30.

עבודה של איה טל שיר

מה? שלום עולם

מעצבים ומאיירים משבעים וחמש מדינות ברחבי העולם, התבקשו לעבוד עם המילה "שלום" כמילת ברכה בעת מפגש – בשפתם ובתעתיק האלפביתי שלהם.

איפה? סטודיו הסנדג – אריסטובולוס 6, ירושלים.

מתי? 20-26.10, אמצע שבוע 8:00-22:00, שישי 8:00-13:00.

 

מה? שיר איור

״קולומבוס״ הוא מגזין מוזיקה ירושלמי שנולד לפני שש שנים במטרה להביא לקהל הרחב המלצות מוזיקליות, המוגשות בגובה העיניים. בתערוכה יוצגו כל האיורים משנים עשר הגיליונות שכבר ראו אור וישתתפו בה ארבעים ושניים מאיירים.

איפה? נוקטורנו – בצלאל 7, ירושלים.

מתי? 22.10 בשעה 20:00.

 

מה? מאייר ומעצב נכנסים לבר

קטעים נבחרים מרפרטואר ההומור הישראלי – החל מקטעים קנוניים אירוניים ומתוחכמים ועד לקטעי סטנדאפ עכשוויים ובדיחות עממיות, דרך עיניהם של מעצבים מתחומים שונים. המעצבים התבקשו ליצור אובייקטים תלת-ממדיים, בהתאם לדיסציפלינת העיצוב הייחודית להם ובהתייחס לטקסט ההומוריסטי שבחרו.

איפה? בית הנסן - גדליהו אלון 14, ירושלים.

מתי? 19.10, שעה 19:00.

 

מה? פלייסקאצ'

התערוכה היא תוצריה של סדנת איור בה נפגשו מיטב המאיירים הירושלמים לשיח על כתיבה ועל הקשר שלה לאיור. הם קראו מכתביו של עגנון ובעיקר איירו על גבי דפים מחשבות והתייחסויות שלהם לסופר הירושלמי. האיורים הודפסו על גבי פלייסמטים שישמשו את סועדי בית הקפה במהלך השבוע, ויציגו כיווני מחשבה וטכניקות איוריות שונות.

איפה? תמול שלשום - יואל משה סלומון 5, ירושלים.

מתי? 19-26.10, אמצע שבוע 8:00-23:30 ובימי שישי 8:00-15:00.

 

מה? סיור בספריית האיור וחדר הספרים הנדירים

הזדמנות יוצאת דופן לגלות את אוסף הספרים הנדירים ואת ספריית האיור, אגף הנוער והחינוך שבמוזיאון ישראל. בסיור יוצגו ספרים מהמאה התשע עשרה המספרים את תולדות הספר המאויר לילדים, באמצעות מהדורות נדירות של קלאסיקות מוכרות. את הסיור תדריך אורנה גרנות, אוצרת משנה לאיור ספרי ילדים.

איפה? ספריית האיור במוזיאון ישראל – שדרות רופין 11, ירושלים.

מתי? 24.10, שעה 16:00.

 

מה? כלב אהוב

מיירה קלמן, המאיירת הניו-יורקית הידועה, מתארחת בספריית האיור לתערוכה המוקדשת לכלבים אהובים. בתערוכה מוצגת סדרת תצלומי כלבים של הצלם אליוט ארוויט, שבהשראתם קלמן יצרה במיוחד ציורי קיר, טקסטים ומשחקים לחלל הספרייה.

איפה? ספריית האיור במוזיאון ישראל – שדרות רופין 11, ירושלים.

מתי? 24.10, שעה 18:30.

כלב אהוב. איור: מיירה קלמן