יונתן שוקרון, מבשרת

משחקי מציאות מדומה, והמסרים בטוויטר של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שניהם לגמרי לא אמיתיים: את הטענה הזו, אייר הקריקטוריסט הצעיר יונתן שוקרון, תלמיד כיתה י"א בתיכון לי"דה ותושב מבשרת, בחן רב, מה שהביא לו את המקום הראשון בתחרות קריקטורות לנוער, "מאיירים, מבקרים מתחשבים", אותה ערך לאחרונה "מועדון העיתונאים בירושלים", לזכר קורבנות הפיגוע במערכת המגזין הסאטירי 'שארלי הבדו' בפריז לפני כשלוש שנים.

זוהי התחרות השלישית אותה עורך המועדון מדי שנה, כשבכל שנה בני הנוער המשתתפים מתבקשים להעביר ביקורת על נושא אקטואלי, אך תוך כדי גילוי התחשבות ורגישות לזולת.השנה התחרות שמה דגש על תופעת ה"פייק ניוז", והקריקטוריסטים הצעירים הראו שגם הדור הבא של המקצוע היצירתי, יודע לנשוך. 

הציור של נועם רביב, רעננה

גיל אילת, מודיעיןחבר השופטים בתחרות, שנערכה במרכז התרבות במשכנות שאננים, היו מהבכירים בתחום האיור; הקריקטוריסט והקומיקסאי מישל קישקה, מאייר הבית של 'כלכליסט', יונתן וקסמן, והקומקיסאית דורית מיה גור. השופטים בחרו את 25 הקריקטורות המוצלחות ביותר, ומתוכן את ארבע הקריקטורות הטובות ביותר שזיכו את המאיירים בפרס כספי. "יש הדורשים לחוקק עונש מוות, אנחנו נסתפק בלגרום לאנשים למות מצחוק, גם ובעיקר אם הצחוק הוא על חשבונם", כך אמר קישקה בתחרות.

25 הקריקטורות הטובות ביותר, מוצגות בתערוכה הרשמית של התחרות, שנפתחה בשביעי בינואר, יום השנה לציון הטבח במגזין שארלי הבדו, שהסיבות שמצאו מבצעיו לקיימו, היו קריקטורות שהופיעו במגזין ובהן דמותו של הנביא מוחמד. התערוכה מוצגת כבר שלושה שבועות, ובמשך סוף השבוע הזה בירושלים, בגלריית דואק במשכנות שאננים, ובמהלך חודש מרץ תעבור למדיטק בחולון לשלושה שבועות נוספים, כך שמדובר בהזדמנות אחרונה לראות אותה כאן בירושלים.

"ההשראה לקריקטורה שלי באה מפעם שהלכתי לסבתא שלי ודיברנו על הדבר הכי מסעיר שקרה בשנתיים האחרונות, דונלד טראמפ", מספר שוקרון. "היא סיפרה שהיא שמעה כל מיני דברים שהוא אמר, ואמרה לי: 'לפעמים אני מרגישה שהם חיים בעולם אחר משלנו'. אחרי כמה ימים אני יושב ומכין שיעורים במתימטיקה ואז פתאום פוף! זה קפץ לי, ואז ציירתי אותה".

סיוון פיירמן, חדרה

נעמי חלפון, ירושלים

גם הקריקטורה שזכתה במקום השני, של גיל אילת ממודיעין עסקה בנשיא ארה"ב וביקרה אותו על תיוג כ"פייק ניוז" של דבר אמיתי לגמרי ומוכח, כמו ההתחממות הגלובאלית, וראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו שרה, היו הנושא של הקריקטורה שזכתה במקום השני הנוסף, בו זכתה סיוון פיירמן מחדרה. אך לא רק נבחרי ציבור נלכדו תחת עפרונם של הקריקטוריסטים הצעירים, אלא גם תאגידי ענק כמו 'גוגל' שדפדפן ה'כרום' שלה, שאוסף מידע על המשתמש בו, היה הנושא של הקריקטורה של נעמי חלפון מירושלים, ובעיות חברתיות, כמו בקריקטורה של מור טביביאן מחולון, "האמת העירומה", שעסקה באלימות נגד נשים ואלימות במשפחה.

יונתן שוקרון. צילום: מועדון העיתונאים בירושלים

לדברי המארגנים, בניגוד לשנים הקודמות, השנה קריקטורות רבות בתחרות עסקו בפוליטיקה ובנושא זכויות נשים, דבר שמצביע על מודעות פוליטית וחברתית גבוהה בקרב הנוער הישראלי.

מועדון העיתונאים בירושלים, ארגון המספק שירותים לעיתונות הזרה המוצבת ומבקרת בישראל, כבר מתכנן בימים אלה לקחת את התחרות בשנה הבאה למגרש הבין לאומי, בשיתוף עם רשת מועדוני העיתונות הבין לאומית. בכך תינתן הזדמנות לצעירים מרחבי העולם להשתתף בפרויקט חינוכי ואומנותי זה, בהובלת הארגון.

"מאיירים, מבקרים מתחשבים", גלריה דואק, מרכז הכנסים ע"ש קונרד אדנאואר, משכנות שאננים, ימין משה, שעות פתיחה: 10:00-20:00 בכל יום. ב-11.3.18 התערוכה תעבור ל'מדיטק' חולון, ברחוב גולדה מאיר 6.