מטיילים בשפלת יהודה. צילום: אייל מיטרני רשות הטבע והגנים

חג הפסח שחל בימים אלו הוא מהתקופות הפופולריות ביותר לטיולים בטבע, כאשר מאות אלפי מטיילים מנצלים את אווירת החג, החופש מהעבודה ומזג האוויר הנעים, כדי לטייל בשמורות הטבע והגנים הלאומים וגם ליהנות משלל פעילויות והדרכות המוצעות לקהל הרחב. יחד עם זאת כדי שהטיול יהיה מוצלח, ייזכר כחוויה חיובית עם טעם לעוד וחלילה לא ייגמר בפציעה או חמור מכך, כדאי להקפיד על מספר כללים שיבטיחו עד כמה שניתן את הצלחת הטיול, אותם ריכזה עבורכם רשות הטבע והגנים:

הכנה מקדימה 

אומנם כיף ומרגש לעיתים להיות ספונטני ולרוץ לעבר מסלול טיול בלי הכנה מראש, אבל כדי לסיים את הטיול בטבע באופן מוצלח ולא אחרי עיכוב רציני ולא מתוכנן בלוחות זמנים במקרה הטוב, או חילוץ אווירי במקרה הרע, כדאי לתכנן את המסלול מראש ולהיות בקיאים בפרטיו. אורכו, משך הטיול, כמות מים נדרשת, דרגת קושי ולאיזה סוג מטיילים הוא מותאם, בין אם משפחות וגיל ילדים מסוים ובין אם למטיילי מיטיבי לכת. למידע על המסלולים ניתן להיעזר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים, בתחנות המידע וההסברה הפרוסות ברחבי הארץ באזורי הטיול הפופולריים וכו'.

להישאר על המסלול

כדי שהטיול יתחיל ויסתיים כמו שצריך, חשוב להצטייד במפת סימון שבילים מעודכנת, לקרוא את הנחיות השילוט המוצבות בשטח בכניסה לשמורה ובתחילת המסלול ולהישמע להנחיות הפקחים בשטח. הישארו בשבילים המסומנים שתוכננו בקפידה ואל תתפתו לחרוג מהם גם אם נראה לכם שיש איזה מוקד עניין או נוף שכדאי לראות או לגלות. הדבר עלול לגרום לאיבוד הדרך, לפגיעה בטבע ולסיכון חייכם.

לטייל רק בשעות האור 

הקפידו כי טיול ברגל יתחיל בשעות הבוקר המוקדמות ויסתיים טרם החשכה. ההליכה בשעות החשכה מסוכנת ואסורה בהחלט. ליתר ביטחון קחו מרווחי בטיחות בלוחות הזמנים. אם איבדתם את דרככם והלילה קרב, הישארו בקרבת הציר המקורי וצרו קשר טלפוני לסיוע.

הצטיידו בהתאם 

קחו עמכם כמות מים מספקת בהתאם לאופי הטיול. בצפון מומלץ לשאת 3 ליטר מים לאדם ובדרום החם יותר מומלץ 5 ליטר לאדם. לצד זה היערכו עם ציוד מתאים: לבוש מתאים ונוח לטיולים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וגם טלפון נייד עם סוללה טעונה.

עדכנו את מי שצריך בדבר הטיול 

מומלץ לעדכן את הקרובים לכם בפרטי המסלול ולהשאיר הודעה בכתב באתרי הרשות או על חלון הרכב בה יפורטו פרטי המטייל, טלפון, המסלול המתוכנן, מספר משתתפים ולוח זמנים. הדבר קריטי ביותר במידה ותלכו לאיבוד או תתעכבו במסלול ושעת החשכה תתקרב.

שימרו על עצמכם אבל גם על הטבע 

הטבע היפה של ישראל הוא של כולנו וחשוב לשמור עליו. הימנעו מלהשאיר לכלוך אחריכם וקחו עמכם שקית זבל לאיסוף הפסולת במהלך המסלול. פסולת האדם, מעבר לכך שפוגעת בנוף ובצד האסתטי של הטבע, מסוכנת מאוד לבעלי החיים שעלולים להיחנק ממנה ומגבירה גם את הסכנה לשריפות. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו את חיות הבר גם אם נראה לכם שזה מתבקש, מאחר והדבר עלול לשנות את התנהגותן ולפגוע בהן בסופו של דבר. במהלך החג רשות הטבע והגנים תציב עשרות תחנות מידע והסברה ברחבי הארץ באזורי הטיול הפופולריים ומעבר להדרכה והכוונת המטיילים תחלק גם שקיות זבל למטיילים ומדריכי כיס לטיול בטוח. מוזמנים לבוא לבקר.

בנוסף לכללים לשמירה על עצמכם ועל הטבע, רשות הטבע והגנים ריכזה עבורכם מספר אטרקציות מהנות, חיונוכיות וזולות באזור ירושלים:

משתה המלך בהרודיון 

חברו הטוב של המלך הורדוס ויד ימינו של הקיסר בא לבקר, והארמון רוחש גועש ומתרגש לקראת המשתה החגיגי. חוויה מסעירה לכל המשפחה באווירה קסומה, מפגש עם לגיונרים ממשמר המלכה, מופע קרבות גלדיאטורים עם חרבות ואש בתיאטרון, צלילים בבורות המים, מפגש היתולי עם הטבחית ועם הטועם המלכותי, וסדנאות ומלאכות קדומות לילדים.
סיורים מודרכים יצאו מהכניסה לאתר בשעות 10:00 -15:00 בכל שעה עגולה.  
ההצגה בבית הכנסת תתקיים בשעות 10:45, 11:45, 12:45 ו-13:45.

לפגוש את הורדוס בהרודיון. צילום: מנו גרינשפן

ההצגה בתיאטרון תתקיים בשעות 11:30, 12:30, 13:30 ו-14:30.
סדנאות ומלאכות קדומות יתקיימו בכל שעות הפעילות, בתשלום סמלי.

היכן: גן לאומי הרודיון

מתי: שני ושלישי 2-3.4 (פסח), בשעות 10:00 -15:00 
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (מבוגר 29₪ ילד 15₪ ), חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

המיצג הקולי באמפיתיאטרון של עיר בני החורין בבית גוברין 

עיר בני החורין, אחד ממתחמי גן לאומי בית גוברין, התחדשה בשנה החולפת באמצעי המחשה צבעוני ומרהיב שמחיה את המבנים העתיקים המרשימים שבמקום. אל חוויית הצבע מתווספת חוויה קולית ייחודית, ואתם מוזמנים להיות הראשונים לשמוע. התרווחו על טריבונת האמפיתיאטרון הרומי ותהנו מהשקת המיצג הקולי באמפיתיאטרון. במיצג מתארים שדרן ופרשן את הקרבות שהם "רואים" בזירה באופן היתולי וברוח התקופה הרומית, ומפיחים חיים בחוויית הצפייה בקרבות הגלדיאטורים. תוכלו להתרשם משאגות הקהל, מנהמות חיות הטרף בזירה, מתיאורי שפת הגוף של הלוחמים המפוחדים ומתגובותיהם של היושבים ביציע האח"מים.

בית גוברין. צילום: מנו גרינשפן

היכן: גן לאומי בית גוברין-עיר בני החורין, מתחם האמפיתאטרון

מתי: שבת 7.4, בשעות 11:00- 15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (מבוגר 28₪ ילד 14 ₪ ), חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

סוד המגילות הגנוזות בקומראן 

מסע תיאטרלי לכל המשפחה. לפני 60 שנה נכנס נער בדואי למערה חבויה במצוקי מדבר יהודה ומצא בה כדי חרס עתיקים ובהם סוד בן 2000 שנה. תיאטרון 'מקום' לוקח אתכם למסע חוויתי ומצחיק בעקבות סוחרי עתיקות, סוכני מוסד, ציידי אוצרות וארכיאולוגים, שכולם רוצים לשים את היד על דבר אחד - המגילות הגנוזות של קומראן. 
הסיורים המומחזים בשעות: 10:00, 12:00 ו- 14:00 .
היכן: גן לאומי קומראן

מטיילים בגן לאומי קומראן. צילום: דורון ניסים

מתי: ראשון עד רביעי 1-4.4 (פסח)
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (מבוגר 29₪ ילד 15₪ ), חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

עוד באתר: חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. מטיילים בשמורה עם חוברת ההפעלות והמשימות והופכים לפקחים צעירים השומרים על ערכי הטבע והמורשת. ניתן להוריד את החוברת כאן או לרכוש באתר (עלות החוברת 10 ₪).   

כובשים את ההר: 70 שנה לכיבוש הקסטל 

לציון 70 שנה לכיבוש הקסטל אתם מוזמנים לשמוע את סיפורי הקרבות וחוויות הלוחמים, ללכת במסלול התחנות ולהשתתף במשימות מעניינות הקשורות בערכים שבאו לידי ביטוי בקרבות ועצבו את קוד הערכים של צהל בראשית דרכו. תוכלו להתלבש ברוח התקופה, להצטלם למזכרת, ולהתכבד בקפה מהמדורה ברוח הפלמ"ח.

גן לאומי הקסטל. צילום: באדיבות אתר לאומי הקסטל

היכן: אתר לאומי הקסטל

מתי: רביעי 4.4, בשעות 11:00 – 15:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר ( מבוגר 14 ₪, ילד 7 ₪), חינם למנויים

פסטיבל מלאכות קדומות בשומרוני הטוב 

חגיגה לכל המשפחה באוהל האירוח שבחאן הדרכים "השומרוני הטוב" באווירה מדברית אותנטית: מופע מצחיק בשיתוף הקהל עם שחקני "תיאטרון מקום", סיורים מודרכים ופסטיבל של סדנאות יצירה ומלאכות קדומות: ליבון לבנים, קדרות, פסיפסים, ועוד.

המופע בשעות 11:00, 12:00, 13:00 ו-14:00, וסיורים באתר בכל שעה עגולה.
היכן: אתר השומרוני הטוב (ליד מעלה אדומים).

מתי: רביעי 4.4, בשעות 10:00–16:00 
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (מבוגר 22₪ ילד 10₪ ), חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

 

חג פסח שמח ומהנה!