סינדרום E. צילום: נועה ליבנת

להיכנס אל מוחו של רוצח ההמונים: ההצגה 'סינדרום E' - קונצרט בשלוש מערכות בעקבות משפט אייכמן מאת היוצרת מאיה בואנוס, שהופקה במסגרת החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, תוצג השבוע במוזיאון ישראל. בנוסף אליה, יציג התיאטרון הירושלמי הדתי 'אספקלריא', את המחזה 'יהודי ביער', עיבוד לפואמה מאת המשורר אורי צבי גרינברג, המתרחשת ביערות פולין בימי מלחמת העולם השניה.

בין משפט למופע ציבורי

חומרי הגלם של 'סינדרום E' הם הפרוטוקולים מהמשפט המפורסם בתולדות מדינת ישראל, משפטו של אדולף אייכמן, שהחל באפריל 1961 בבית העם בירושלים, היום מרכז ז׳ראר בכר. הפרוטוקולים של המשפט, תיעודו הרשמי והספרות שמסביב לו מעלים שאלות מהותיות על רוע ועל צדק. מי שהצליחה לנווט בין שתי השאלות הללו ולהציבן זו מול זו הייתה הפילוסופית והפובליציסטית היהודייה-גרמנייה-אמריקאית, חנה ארנדט. בדיווחיה אודות המשפט עבור העיתון "ניו יורקר", השכילה ארנדט להציף ולשקף את הניגודים השונים שבמשפטו של אייכמן. אירוע שהיטלטל שוב ושוב בין היותו משפט לבין מופע ציבורי.

המתח שבין האסתטיקה המוזיקלית בהצגה לבין העדויות הקשות, מעלה שאלות אודות הנאה לנוכח זוועה, תהליך התקהות החושים וההפיכה לעדר – גם בקרב הקהל הצופה. כך, על במת קונצרט חשופה וגלויה, מופיעות מקהלה ושלישיית מיתרים, ובאמצעות שירה, מוסיקה ומקצב מספרות את סיפורו של משפט אייכמן. 

שם ההצגה, 'סינדרום E', מתייחס גם למודל הניורולוגי שפיתח חוקר המוח הישראלי פרופ' יצחק פריד. המודל מתאר את התהליך בו אדם נורמלי הופך לרוצח המונים.

לא רק הנאצים רצחו

הצגת היחיד 'יהודי ביער', מספרת את סיפרו של איוון בן סטפן, פולני שחי בתקופת השואה, אשר חייו זוכים לשיפור משמעותי בדמות בגדים חדשים, רהיטים חדשים ובית חדש על כל תכולתו, לאחר רציחותיהם של בני כפרו היהודים בהן הוא לוקח חלק. למרות חיי הנוחות מהם הוא נהנה, איוון רדוף על ידי רוח קורבנו היהודי, אותו רצח ביער, על אף תחנוניו. על רקע הניסיון של ממשלת פולין לאחרונה לשכתב את ההיסטוריה ולנקות את העם הפולני מאשמה על פשעיו במהלך מלחמת העולם השניה, הפואמה ממחיזה על הבמה את ימי האימים של השואה מזווית ייחודית ומעוררת מחשבה.

יהודי ביער. צילום: יח"צ

*'סינדרום E' - שלישי 10.4, ב-21:00, האולם לאומנות ישראלית, מוזיאון ישראל – רופין 11.יצירתה של מאיה בואנוס, בהשתתפות: שרון אלעזר, מאיה בואנוס, מרי אן גנין, מעיין זיטמן, אור חסון, אילון פרימן וצליל רובינשטיין. מלחין ומנהל מוסיקלי: דניאל פיין. עוזרת במאית ותנועה: ים דרורי. תאורה: יאיר סגל. ליווי אמנותי: ד"ר חן אלון. כרטיסים באתר מוזיאון ישראל.

*'יהודי ביער' – חמישי 12.4 (יום השואה), ב-12:00, בית תיאטרון אספקלריא - שטנר 3. כתיבה: אורי צבי גרינברג. בימוי: סלעית אחי–מרים. משחק: חגי לובר. מוזיקה: איילת חן. תפאורה: דודו פנסו. עיצוב תאורה: דב מיאלניק. כרטיסים ב-www.aspaklaria.org