שירן. צילום: חנן בר אסולין, באדיבות היח"צ

ביט אפרו מזרחי: Yatim, זהו שמו של הסינגל החדש של S H I R A N (שירן אברהם, 30), זמרת-יוצרת וכוכבת עולה בשמי המוזיקה הישראלית, שמשתייכת לגל האינדי-מזרחי החדש שמתפתח בארץ זה כמה שנים.

הסינגל החדש, מביא איתו גוון נוסף, אישי ומסקרן, בו מתגלה הצד הרך והעמוק של שירן ושל קולה, בשונה מהסינגלים הקודמים שלה ZEHERE ו- Nifrah Farah שבלטו בעיקר בהפקה חדשנית, בועטת וגרובית במיוחד, שלא מותירה ברירה אלא להתחיל ולהניע את האגן. עם כל אלה, ועוד שירים מצויינים אחרים, היא תגיע בשלישי בערב להופעה בצוללת הצהובה בעיר.

Yatim - יתום בערבית תימנית, נכתב בהשראת סיפור אמיתי על ילד יהודי-תימני שהתייתם מאימו בגיל מאוד צעיר ועשה לבדו את המסעד לארץ ישראל כשהשיר מתאר את המסע והחלום שלו להגיע למחוז חפצו. לאחרונה אף גרר השיר כותרות שלא קשורות ליצירה עצמה באופן ישיר, כאשר אזרחים מצרים זעמו ברשתות החברתיות על כך שהקליפ לשיר צולם במדבר סיני, בזמן שלמרבית אזרחי מצרים הכניסה לאזור אסורה בחלק גדול מהזמן. הסיבה לאיסור היא האינטרס המצרי לשמור על הביטחון באזורים הפופולריים לתיירים, בייחוד ישראלים.

שירן, שבאמתחתה כבר אלבום מוזיקת עולם אתנית בשם "השתקפות", שיצא לפני מספר שנים, החליטה בשנתיים האחרונות לשנות קצת את הכיוון, להמשיך ולחקור את שורשיה התימנים והעיראקים, אך לנסות ולהתכתב עם קהל צעיר ואנרגטי יותר. התוצאה, בדמות אלבום חדש פורץ דרך, מקפיץ, אך גם מאוד מרגש, תצא לאור בתחילת חודש יולי. כאמור, כבר שלושה סינגלים מצויינים שוחררו מתוכו, והתיאור שהוצמד להם: "חאפלה עכשווית בהארלם", הולם מאוד.  

אגב, את מילות השיר Yatim, כתבה שירן יחד עם משה שגדרי, בהשראת סיפורו של סבו של רון בקאל, המפיק המוזיקלי שלה ובן זוגה לחיים. סבו של בקאל, חיים מליחי, התייתם מאביו לפני שעלה ארצה כילד במסגרת מבצע 'מרבד הקסמים' להעלאת יהודי תימן, שנערך בשנת 1949.

"בכל פעם שאני מגיעה לירושלים, האווירה, האנשים, היחס, הפרגון והקבלה למוזיקה מכל גווניה מחזקים אותי, ונותנים לי כוח להמשיך בדרך שבחרתי", אמרה שירן למיינט ירושלים.

* S H I R A N בצוללת הצהובה – שלישי 24.4, הרכבים 13, 21:00. לכרטיסים