בגין בלשכתו 1978. צילום: באדיבות מרכז מורשת בגין

עידן טרום הפייסבוק: עשרות אלפי מכתבים נשלחו בדואר לראש הממשלה לשעבר מנחם בגין במהלך שנות פעילותו הציבורית מאישי ציבור, אנשי תרבות, עיתונאים ואזרחים מן השורה. אף לא אחד נותר ללא מענה. בחודשים האחרונים נעשתה עבודת תחקיר מעמיקה במרכז מורשת בגין במסגרתה נסקרו אלפי מכתבים, אותרו כותבים נבחרים מהעבר הרחוק שהגיעו לארכיון המרכז והמכתב הוצג להם או לבני משפחתם החיים כיום עשרות שנים לאחר מכן, יחד עם מכתב תשובתו של בגין במידה ואותר.

בין כותבי המכתבים היו שדר הספורט מאיר איינשטיין ז"ל, שכתב לבגין בשנת 1965 עוד בהיותו תלמיד בבי"ס יסודי וזכה לתשובה, הסופר עמוס עוז, העיתונאים יעקב אחימאיר ואורי אבנרי, הפעילה החברתית והסופרת רות רזניק, מנהל הפגייה בבית החולים 'שערי צדק' פרופ' מיכאל שמיל ואזרחים רבים נוספים.

מכתב התשובה של בגין לאיינשטיין. באדיבות: מרכז מורשת בגין

המרכז חבר למחלקה לצילום בבית הספר 'מוסררה' לתערוכה חדשה בשם "לכבוד מר בגין, שלום", במסגרתה כותבי המכתבים (או בני משפחתם החיים כיום) צולמו בדיוקנאות אישיים במקומות שונים בארץ באוריינטציה לתוכן המכתב או לשנת ה-70 למדינה. המכתבים, הדיוקנאות וטקסט אישי שכתבו משתתפי הפרויקט יוצגו בתערוכה שתושק היום רשמית במרכז מורשת בגין ובין היתר מבקשת לספק זווית אחרת על דמותו של בגין כאדם וכמנהיג, ומעלה שאלות ותובנות מרתקות על הקשר בין המנהיג לאזרח טרום עידן הרשתות החברתיות.

מסע היסטורי דרך מכתבים

המכתבים בתערוכה עוסקים ברצח ארלוזרוב, דיר יאסין, הסכם השילומים, הסכם השלום עם מצרים ועוד נושאים שהסעירו את החברה הישראלית במהלך ההיסטוריה. "אם אינך משיב למכתב הרי זה כאילו לא לחצת את היד שהושטה לך והותרת אותה תלויה באוויר", כך סיפר עוזרו האישי של בגין, יחיאל קדישאי, כי אמר לו המנהיג. גם שותפים לדרך וגם מתנגדים, שלחו לו בקשות אישיות, שאלות עקרוניות, מכתבי תמיכה וביקורת. הצצה אל המכתבים לוקחת את הקורא למסע היסטורי אל אירועים משמעותיים, הלכי רוח תקופתיים וסוגיות חברתיות מרתקות בתולדות המדינה. 

מכתבו של שדר הספורט מאיר איינשטיין מ-1965. צילום: באדיבות מרכז מורשת בגין

"אחר כל אלה רציתי לומר, כי הערכתך יקרה לי מאוד. אני מניח כי תוסיף להיות ממתנגדי, זו זכותך המלאה, אבל מעבר למרחק המבדיל בינינו, נוכח דבריך המלבבים, אני מושיט לך את ידי לשלום בתודה עמוקה." (מנחם בגין כותב לסופר עמוס עוז, 1978)

"הריני מאשר בתודה את קבלת מברקך. צר לי על ההוצאה הרצינית שהיתה כרוכה בשיגורו. גם למכתב הייתי מקדיש את תשומת הלב הדרושה". (מנחם בגין ל"נשיא מדינת אכזיב" אלי אביבי, 1969)

בתערוכה ניתן לפגוש סגנונות שונים של צילום חופשי, הבנוי על פעולת צילום קצרה וחד פעמית, שתחילתה במפגש אנושי וסופה בדיוקן מודפס. כל דיוקן בתערוכה מעיד על עצמו, אך גם בעל תפישה רחבה המתבוננת על כל הדיוקנאות המוצגים סביבו.

"עד היום מעת לעת מגיע אלי אדם הבטוח שיש בידו פריט יחיד ומיוחד, מכתב של מנחם בגין", מספר ראש מרכז מורשת בגין, הרצל מקוב. "הוא לא יודע כי אצל בגין כל יהודי, כל אזרח ובעצם כל אדם, היה יחיד ומיוחד, ולכן ראוי למענה אישי".

*"לכבוד מר בגין, שלום" – השקה רשמית הערב, 25.04.18, 18:30, במרכז מורשת בגין - ש.א. נכון 6. שעות פתיחה: ימים א-ה 9-17:00, יום ו עד 12:30. אוצרות: דפנה שקדי ורננה גרינבאום בר-אור. יעוץ: אבי סבג, מנהל בית הספר מוסררה לאמנות וחברה. תחקיר והפקה: רמי שתיוי, אורי רוב, רות גרמי, תפארת גולדפרד. ליווי צלמים והפקה: איילת השחר כהן, מנהלת מחלקת הצילום בבית הספר מוסררה. עיצוב: סטודיו דוב אברמסון.