קורס תנורי אדמה. צילום: ענבל דקל גולדברג

חודש הקיימות בירושלים: קיימות היא גישה שמבינה שאם לא נשתמש בכדור הארץ ובמשאבים שהוא מספק לנו בצורה נכונה, יום אחד הם ייגמרו, ולכוכב שלנו ייווצר נזק בלתי הפיך. בגלל שקיימות נוגעת לכל תחומי החיים שלנו כמעט, הצורך במודעות לגישה בקרב האוכלוסיה נחוץ במיוחד, וכמו בכל דבר שדורש שינוי הרגלים, הכל מתחיל מהחינוך.

בירושלים יש מי שלקח לתשומת ליבו את הנושא, ובעצם כבר שנה שירושלים נמצאת על מפת הקיימות העולמית. זוהי השנה השנייה בה מתקיים חודש "עושים קיימות בירושלים" שמתחיל בשבוע שחל בו יום כדור הארץ הבינלאומי, שחל לאחרונה, והוא מיועד לכל הגילאים. 

במהלך החודש יתקיימו בעיר עשרות אירועי תרבות, סדנאות, הרצאות, קורסים, כנסים וסיורים. חודש הקיימות הוא יוזמה של פורום 'עושים קיימות בירושלים', בהובלת מחלקת הקיימות של עיריית ירושלים, 'האביטוס' - ההאב הסביבתי של הגן הבוטני באוניברסיטה העברית, ומכון ירושלים למחקרי מדיניות. את אירועי החודש מפיקים עשרות ארגונים ירושלמים.

מבחר פעילויות ואירועים בחודש הקיימות הירושלמי:

30.4 שני - סיור עצים בירושלים: עבר הווה ועתיד. מגן השושנים בטלביה לפארק המסילה דרך המושבה הגרמנית. מהו יער עירוני, איך נשמור על העצים הותיקים בעיר ומה עתיד העצים הצעירים בעיר. 16:30, בגן השושנים בטלביה רחוב מוהליבר.

3.5 חמישי – פתיחת קורס תנורי אדמה במוסללה: מבוא לבניה ותערובות אדמה, מושגי יסוד הנוגעים לחום, בערה, מסה תרמית ובידוד. סקירה כללית על תנורי אדמה. בניה אישית של תנורים וכירות ביתיות מאדמה אותם יהיה אפשר לקחת בסוף הקורס, והכנת תערובות יציקה לתבניות טיוח גימור ועיטור. 16:00, יפו 97.

7.5 שני - חפש את המטמון בגינות קהילתיות: סיור בשלוש גינות קהילתיות קסומות בירושלים, ומשחק חפש את המטמון באמצעות אפליקציה לנייד. 16:15, גינה קהילתית אור בסמטת זמנהוף, שכונת מחנה ישראל.

חפש את המטמון בגינות הקהילתיות. צילום: גדי ורשבסקי

7.5 שני – מגמה על הבר במייקס פלייס: איך מובילים שינוי סביבתי. תאי הפעילות של "מגמה ירוקה" בירושלים מגיעים לספר על הובלת שינוי ציבורי, חברתי וסביבתי מנקודת מבטם. איך גורמים לציבור להתחבר למאבק, איך משכנעים נבחרי ציבור לקחת חלק, ובעיקר - איך משלבים אקטיביזם בחיי היום יום שלנו. 19:00 יפו 33.

9.5 רביעי - מיקי חיימוביץ ב'טוקהאוס' על צרכנות סביבתית חברתית במתחם התחנה: עמותת 2B-Friendly  מזמינה אתכם לערב של הרצאות קצרות של מיטב המומחים העכשוויים מתחום האופנה, האוכל, הקיימות והעסקים החברתיים שיענו על השאלה, איך אפשר להשפיע על הסביבה באמצעות הארנק שלנו?

בתוכנית: תערוכת עבודות של המחלקה לתקשורת צילומית במכללת הדסה, מתחם דוכנים של עסקים וארגונים סביבתיים שיכירו לכם את פועלם, ואת ההרצאות המרתקות הבאות:

- מיקי חיימוביץ: ההשלכות הסביבתיות של מה שיש לנו בצלחת.

- יואל חשין, יו"ר ומייסד 2B-Group: איך אפשר לשנות את העולם באמצעות הארנק.

- נועה שרון, מדענית, מעצבת, יזמת ושותפה מיסדת "הפורום לאופנה בת קיימא": אופנה, סביבה והמהפכה הקרובה.

- עירד אייכלר מייסד ויו"ר "שכולו טוב", המשמעות של קנייה חברתית בתהליכי שיקום של אנשים עם מוגבלות.

- ד״ר עדי לוי, מנהל מדעי האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, עידן הפלסטיק- השפעות סביבתיות וצמצום צריכה.

19:00, מתחם התחנה הראשונה – דוד רמז 4.

12.5 שבת - מפגש שבת בגינה הקהילתית במוזיאון הטבע: אתנחתא מעניינת באווירה הקסומה של הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע. פרופ' אריאל הירשפלד ישוחח על "הס פן תעיר" - השירים לילדים של חיים נחמן ביאליק. 11:00, הרב מוהליבר שמואל 6.

14.5 שני - אקו-פואטיקה: ערב שירה מסביב לקומפוסטר במפעל: שיח משוררים ומשוררות בהנחייתה של סבינה מסג מייסדת  "אקו-פואטיקה". נעים בין הזבל הפרטי, הציבורי, הגלובלי והקוסמי. בין האורגני, הלא אורגני, הרדיואקטיבי, אבק כוכבים. בערב יתקימו הופעות מוסיקה חיות ובמה פתוחה של ספוקן וורד ושירה ליוצרים מקומיים. 20:00, המערביים 3.

17.5 חמישי - ערב הכרות עם 'בשותף' - המכולת החברתית: 'בשותף' הוקמה בשנת 2012 על ידי קבוצת סטודנטים וצעירים ירושלמים במטרה להוות אלטרנטיבה צרכנית הכוללת מחירים הוגנים, פעילות ללא מטרות רווח, תמיכה בכלכלה מקיימת וביצרנים קטנים ומקומיים, צמצום פסולת והפניית זרקור אל האופן בו הצריכה שלנו משפיעה על הכלכלה, הטבע, החברה והעולם. 

כל זאת, דרך יצירת "קואופרטיב" - עסק שהינו בבעלות חבריו, מנוהל על ידם באופן דמוקרטי ושוויוני ופועל להגשמת מטרותיהם המשותפות. בואו לשמוע ולשאול, הם ישמחו לספר ה-כל. 19:30, החבצלת 6

לכל שאר עשרות האירועים במסגרת חודש הקיימות היכנסו ל- www.kayamut-jlm.co.il