פשוט שרים. צילום: עידו שפסר

האיחוד המתבקש של 'פשוט שרים' ו'ערב חד לשוני': בחמישי הקרוב יתאחדו בפעם הראשונה 'פשוט שרים' - ליין ההופעות הירושלמי שמאחד בין מוזיקאים ערבים ויהודיים, אותו מארגנת עמותת 'כולנא' הירושלמית שפועלת לקידום ליצירת מפגשים תרבותיים בין יהודים לערבים, יחד עם 'ערב חד לשוני', ליין המסיבות של די-ג'יי ראמזי אל-שפינוזה, שמאחד בין השפה הערבית לבין המיקרופון והביטים של ההיפ הופ. הערב יתחיל עם הופעה של נאסר מדניה וזהבה בן באודיטוריום ימקא, ולאחר מכן ימשיך במועדון המזקקה עם מסיבה בליין החד לשוני.

פרויקט 'פשוט שריםשל עמותת 'כולנא' יצא לדרך לפני שמונה שנים על-ידי חבורה של צעירים ירושלמים ממזרח וממערב העיר. זאת במטרה להפגיש בין יהודים לערבים באמצעות המוזיקה, דרך שירה משותפת ולמידת השירים בשתי השפות: עברית וערבית. במהלך השנים התקיימו עשרות אירועים בהשתתפות אלפי אנשים בעשרות מיקומים בירושלים, בהובלת אמנים מובילים וביניהם שי צברי, מוקי, דקלה, מירה עוואד, מארק אליהו, נאסר מדניה, ג'ורג' סמעאן ורבים אחרים. הצלחת הפרויקט וההבנה שבירושלים יש ביקוש גדול מהשטח למפגשים בין ערבים ליהודים הובילה את יוזמיו לייסד את עמותת 'כולנא ירושלים' ולהוביל בין היתר גם את הפרויקט המצליח 'דאבל ירושלמי'- אליפות ירושלים בשש-בש ופרויקטים נוספים אשר מפגישים בין סטודנטים ערבים ליהודים וכן עורכים היכרות לסטודנטים ממכללות במזרח העיר עם מערב העיר ותרבותה.

"פשוט מתבקש, ש'ימקא', שחורטת על דגלה את חיזוק היחסים בין נוצרים, מוסלמים ויהודים, תחבור לעמותת 'כולנא', המפגישה בין יהודים לערבים באמצעות פלטפורמה תרבותית", אומרת מנהלת התרבות והאירועים ב'ימקא', אניה שני. "בלי ספק, החיבור של שני הארגונים הללו גם עם 'המזקקה', ייצור שלם הגדול מסך חלקיו".

מיד אחרי ההופעה כאמור תיערך אפטר פארטי, חאפלה אלקטרונית ב'מזקקה' עם הליין ה'חד לשוני' כששם יתארחו המתקלטים Tutu Atrash, ו-Rorschack, והראפרים מוראד אבו אחמד, אלהוס באשה, ואלהדי בק.  

חד לשוני. צילום: יצחק מזרחי

"החיבור הזה מגרד הרבה זמן", אומר די-ג'יי ראמזי אל-שפינוזה, רם מזרחי שפינוזה. "אנחנו פונים לאותו קהל, ויש לנו את אותם רעיונות אידיאולוגיים, גם הם (כולנא) וגם אנחנו כור ההיתוך הירושלמי", אומר שפינוזה. "מעבר לחיבור, זה משהו שיכול לייצר עליה לרגל לירושלים. אתה בא למופע מוזיקלי בשמונה בערב ומושך למסיבה עד שתיים בלילה. הרבה אומנים ותכנים".

שפינוזה מספר כי בניגוד לאירועי עבר שבהם היה רוב יהודי גדול בקרב הקהל, הפעם התמונה תראה אחרת. "משוריינים כבר 200 מקומות מתוך אודיטוריום של 600, לסטודנטים ממזרח העיר. זה בזכות רכז ב'כולנא' בשם קאמל שעושה עבודה נפלאה והביא אותם לערב הזה", הוא מסכם.