מוזאון המדע עש בלומפילד. צילום: עידן ועקנין

מכבים את המדורה והולכים למוזיאון: בחמישי הקרוב, ל"ג בעומר, ייחגג ברחבי העולם יום המוזיאונים הבינלאומי, מסורת שמתקיימת כבר מעל לארבעים שנה. בכל שנה במסגרת המאורע, פותחים מוזיאונים רבים את שעריהם בחינם עבור קהל המבקרים, והמועצה הבינלאומית למוזיאונים קובעת נושא בו יתמקדו חלק מהמוזיאונים שמשתתפים ביום העולמי. הנושא השנה הוא מוזיאונים ברשת (האינטרנט). בירושלים, בירת המוזיאונים של ישראל, בה הכי הרבה מוזיאונים מבין הערים בארץ, לא פחות מתשעה מוזיאונים ירושלמיים ישתתפו ביום הבינלאומי.

הבולט בין המוזיאונים הירושלמים שישתתפו ביום המוזיאונים הבינלאומי הוא מוזיאון ארצות המקרא, שבהתאם לנושא שנקבע הכינו שם מסלול אינטראקטיבי מיוחד לכבוד שנת ה-70 לישראל. במסלול ניתן לפגוש כמה מהסטארט-אפים הישראלים המובילים של השנים האחרונות, יחד עם הגילויים וההמצאות של העולם העתיק, שעוסקים באותם תחומים בדיוק ותרמו תרומה גדולה לעולמנו. עמדות מידע אינטראקטיביות שממוקמות בגלריות יעניקו למבקר נקודות מבט מפתיעות על אותן מהפכות גדולות של העולם הקדום, ואלו של העידן החדש, בחמישה תחומים מרכזיים: עיור, ארגון ושמירת מידע, מים, סביבה ובריאות.

בנוסף למסלול האינטראקטיבי השיקו במוזיאון ארצות המקרא את 'המרוץ למוזאון BLMJ race' - אפליקציית משחק לטלפון שכוללת שלושה מסלולים בתערוכת הקבע, ומסלול מיוחד בתערוכה החדשה 'ירושלים שהיתה בבבל'. רק מורידים את היישומון לסמארטפון ומתחילים את המרוץ הדיגיטלי בין הגלריות השונות במוזאון. פרס מובטח לעומדים במשימה.

רשימת המוזיאונים בירושלים שיפתחו את שעריהם לקהל הרחב ביום המוזיאונים הבינלאומי:

מוזיאון ארצות המקרא - שמואל סטפן וויז 21

פעילות מיוחדת ליום המוזיאונים הבינלאומי: ראו למעלה

מוזיאון ארצות המקרא. צילום: נדב אריאלי

בנוסף מוזיאון ארצות המקרא מזמין את המשפחות ליהנות ממשחק ידע חברתי, 'אל תסתכל בקנקן', שמבוסס על המשחק 21 שאלות. 

התערוכה 'אלים, גיבורים ובני תמותה' המציגה אוסף מרהיב של כלי קרמיקה מעוטרים בסצנות מהמיתולוגיה היוונית שמספרים לנו סיפורים מרתקים  עולמם של האלים ובני האדם.

התערוכה 'ירושלים שהייתה בבבל' בה מוצגות תעודות מיוחדות שמספרות את סיפורם של גולי יהודה בבבל בדורות הראשונים אחרי חורבן הבית הראשון, ומהוות עדות יחידה וראשונה מסוגה על הקהילה המשגשגת בגולה בימי שלטון בבל ופרס.

הדרכה בתצוגת הקבע ובתערוכות המיוחדות – 10:30 באנגלית,  11:00 בעברית

מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית – המלך ג'ורג58

פעילות מיוחדת ליום המוזיאונים הבינלאומי: סיור בתערוכה 'גם זה אפשרי' אוצר: עדי יקותיאלי. תערוכה המשלבת את חפצי אוסף המוזיאון עם יצירותיהן של אומניות ערביות ויהודיות המייצגות את קשת הקהילות הרחבה של החברה בארץ. בתערוכה מוצגים שילובים  ויזואליים ורעיוניים שלעיתים נראים  בלתי אפשריים  אך תמיד מעוררים  מחשבה. הצופה מוזמן להתבונן באחר, בעצמו ובקהילה ממנה הוא בא, לבחון את המפריד ולהבחין במה שעשוי לחבר.

סיור בתערוכה 'ובכל זאת אותיות פורחות', אוצר: יהודה לוי אלדמע. במהלך מלחמת העולם השניה נערכו ע"י הנאצים מסעות ברחבי ליטא ובהם נאספו עשרות אלפי ספרים ספרי תורה וספרים בעברית. הספרים הוגדרו אחרי המלחמה אוצר לאומי השייך לממשלת ליטא. ארבע שנים התנהלו מגעים עם ממשלת ליטא לשנות את החוק הליטאי שספרי תורה הם חפצי תרבות שאסור להוציאם מהמדינה. בינואר 2002 יצאה משלחת בראשות עמותת מנורה ועמותת היכל שלמה ושבה עם 345 ספרי תורה, מגילות ושרידי גווילים. 18 ספרי תורה ו-15 מגילות שוקמו והועברו לשימוש בקהילות בארץ ובעולם. התערוכה משלבת מופעים אור קוליים ייחודיים.

מוזאון המדע ע"ש בלומפילד -  שדרות המוזיאונים 3

פעילות מיוחדת ליום המוזיאונים הבינלאומי: הזדמנות אחרונה בהחלט לבקר ב'תערוכת אופניים X2002', תערוכה בין-לאומית לציון 200 שנה להמצאה המופלאה ששינתה את חיינו במובנים שונים. עשרות דגמי אופניים היסטוריים נדירים מרחבי העולם, מוצגים אינטראקטיביים, סיורים, סינמה-בייק ועוד.

התערוכה 'רק קרטון – לחשוב מתוך הקופסה'. פסטיבל של קרטון לכל המשפחה עם שלל פעילויות ואירועים: תערוכה חדשה 'קל וחומר', הדגמה מדעית – 'סיפורו של קרטון', 'עיר קרטון', סדנאות בנייה והתנסות – 'קרטון ודמיון', 'מבוכים וקרטונים' ועוד.

מוזאון חצר הישוב הישן ע"ש יצחק קפלן - אור החיים 6, העיר העתיקה

פעילות מיוחדת ליום המוזיאונים הבינלאומי: משחק אינטראקטיבי "שוטרים וגנבים" לכל המשפחה, 10:00 - מופע של תזמורת המשטרה,   11:00, 14:00- סיור בתערוכות

מוזאון חצר היישוב הישן. צילום: יעל הרמן

מוזאון יהדות איטליה ע"ש ש"א נכון – הלל 25

פעילות מיוחדת ליום המוזיאונים הבינלאומי: סיור בירושלים דרך אפליקציה

מוזאון ישראל – רופין 11

כניסה בתשלום מוזל – 20 שקל

פעילות מיוחדת ליום המוזיאונים הבינלאומי: הדרכות לקהל הרחב – הסיורים יתחילו ליד דלפק מודיעין עליון

בעברית:

11:00 - אומנות יהודית

12:30- תערוכות מתחלפות

14:00 - פנינים בארכאולוגיה

בשפות זרות:

11:00 – ארכאולוגיה באנגלית

12:30 – אומנות יהודית באנגלית

15:00 – היכל הספר ומודל ירושלים העתיקה באנגלית

11:00 – סיור "היילייטס" בצרפתית, ספרדית ורוסית

מוזאון מגדל דוד – שער יפו

פעילות מיוחדת ליום המוזיאונים הבינלאומי:

התערוכה: 'גנרל וג'נטלמן - אלנבי בשערי ירושלים' שנפתחה בדיוק מאה שנה אחרי, ועוקבת אחר השתלשלות האירועים הדרמטיים בשבוע אחד בתולדות העיר, שבוע שעתיד לפתוח עידן חדש ומרתק בתולדות ירושלים, היישוב היהודי וארץ ישראל כולה.

בתערוכה מוצגים סרטים, צילומים וחפצים מקוריים ונדירים, תעודות מרגשות, כרזות, מזכרות ואלבומי תיירות אישיים שהם הם החומרים מהם עשויה ההיסטוריה המרתקת של עיר הנצח.

ביקור במעבדת החדשנות של מוזאון מגדל דוד  והרצאות באנגלית ובעברית מאת דבורה מאסון מנהלת מעבדת החדשנות. 10:00 אנגלית, 11:00 עברית.

המוזאון לאומנות האסלאם – הפלמ"ח 2

פעילות מיוחדת ליום המוזיאונים הבינלאומי:

ביקורים בתערוכת הקבע ובאוסף השעונים העתיקים, וסדנאות יצירה לילדים בתשלום נוסף.

מוזאון אסירי המחתרות ירושלים - משעול הגבורה 1