ממלכת שן הזהב התיכונה. צילום: יח"צ

מי אמר שאין מה לעשות באמצע השבוע בירושלים: מזג האוויר התייצב ואיתו הגיעה עונת הפסטיבלים כשבמהלך השבוע הבא יתקיימו בעיר לא פחות משלושה פסטיבלי ענק בני מספר ימים כל אחד. ביום שלישי, 8.5, ייצא לדרך פסטיבל הסופרים הבינלאומי במשכנות שאננים שיביא אליו כמות מרשימה של סופרים ידועים מהארץ ומהעולם, מוזיקאים מפורסמים ואנשי ציבור, ויימשך עד יום שישי.

באותו היום יחלו בעיר העתיקה "חגיגות ממלכת שן הזהב התיכונה", אירוע ענק שמאחוריו עומדים משרד ירושלים ומורשת, העיריה והרשות לפיתוח ירושלים, שמבטיחות את "מופע תיאטרון הרחוב הגדול ביותר שנערך בישראל", במסגרת חגיגות יום עצמאות של הממלכה הבדיונית שיימשכו עד ליום חמישי. ביום רביעי, 9.5, יתחיל בבית אבי חי פסטיבל 'מייד אין ג'רוזלם' שמטרתו להוות אלטרנטיבה תרבותית ואומנותית לחגיגות יום ירושלים, תוך כדי עיסוק במורכבות, באתגרים ובאפיונים הייחודים לירושלים. גם הפסטיבל הזה ירכז אליו שמות גדולים מעולם הקולנוע והמוזיקה, כמו חנן סביון וגיא עמיר, שאנן סטריט, ישי ריבוא, רבע לאפריקה ו-A-WA.    

רבע לאפריקה. צילום: עמית אופק

פסטיבל הסופרים הבינלאומי יתקיים השנה בפעם השישית בהשתתפות סופרים ידועים מהארץ ומהעולם, מוזיקאים, שחקנים, אנשי ציבור ועוד. בין האירועים יתקיים מופע הבכורה בארץ של הרכב הפאנק-רוק הפמיניסטי והמחאתי במיוחד מרוסיה, פוסי ריוט, בו חברה האורחת המיוחדת של הפסטיבל מאשה אליוכינה, שהמופע החדש של הלהקה מבוסס על ספרה, המגולל את זיכרונותיה מן הכלא הרוסי אליו הוכנסה בגלל התנגדות למשטר.

בין השמות הבולטים בפסטיבל יהיו גם הסופר פול ביטי, חיים באר, אתגר קרת, אשכול נבו, אגי משעול ודורית רביניאן. בנוסף יופיעו בפסטיבל נורית גלרון, גלעד כהנא, דנה ברגר, ואסף אמדורסקי. ערב הפתיחה ייחתם במסיבה עם די-ג'יי עטר מיינר. את הפסטיבל מנהל מוטי שוורץמנכ"ל משכנות שאננים והמנהלת האמנותית היא לירן גולוד, והוא מתקיים בתמיכת הקרן לירושלים, משרד התרבות, משרד החוץ ותורמים פרטיים.

להקת פוסי ריוט בכיכר האדומה במוסקבה ב-2012 . צילום: Denis SINYAKOV

פרטים נוספים על פסטיבל הסופרים הבינלאומי ב- www.mishkenot.org.il

"חגיגות ממלכת שן הזהב התיכונה" הוא שמו של אירוע קונספט ענק בעיר העתיקה, ומה שאמור להיות "מופע תיאטרון הרחוב הגדול ביותר שנערך בישראל", כך על פי המארגנים, משרד ירושלים ומורשת, העיריה והרשות לפיתוח ירושלים. גם לפסטיבל תיאטרון הרחוב הזה גויסו שמות מוכרים כמו אייל תלמודי (באלקן ביט בוקס) שיהיה אחראי על פסקול המופעים, קרייני דיבוב מצחיק ש"ישדרו" את טקס העצמאות החגיגי של הממלכה הססגונית, ומאיירים שעמלו על עשרות הציורים והסמלים שנוצרו לכבוד המופע.

נקודת המוצא היא זו: "לפני המון זמן, בדיוק היום! ענק אחד עם שן זהב אכל תפוח. התפוח נתקע לו חזק בשן שהתנדנדה ונפלה. הענק ברח בבהלה. השן נרקבה והנביטה עצמה באדמה. עבר זמן וצמחה לה ממלכה".

במסגרת החגיגות שער יפו החיצוני יהפוך ל"רחבת המסדרים המלכותית" בה יעבור "המטס המלכותי" - מפגן האוויר הפירוטכני הראשון מעל מגדל דוד והמבקרים יוכלו לצפות בהופעה של אומנית האוויר של הממלכה. בשער יפו הפנימי תוצג "החיה המלכותית" - דג מפרש ענק בגודל שישה מטרים, הקארדו הפתוח יהפוך ל"מתחם ההכשרות המקצועיות להכשרת ליצנים" בו הציבור יוכל להתנדב לשורות המשמר וכיכר המוריסטאן תהפוך ל"מתחם המסעדה המלכותית".

וזו היא ההזמנה הרשמית לאירוע: "ממלכת שן הזהב התיכונה פותחת שעריה בפני תושבי הממלכות השכנות, לכבוד יום השנה הראשון לעצמאותה. המשמר הקדמי יפתח את החגיגות בתהלוכה המונית. עם הגעת המשמר לרחבת המסדרים יחל הטקס בנוכחות הפמליה המלכותית. הטקס ינוהל על ידי הכרוז המלכותי, מפקדת המשמר הקדמי הנערצת ומנצח התזמורת המלכותי. הללו הללויה!"

פרטים נוספים על חגיגות ממלכת שן הזהב התיכונה כאן

הטעון מבין הפסטיבלים אך עדיין מסקרן במיוחד הוא 'מייד אין ג'רוזלם' שייערך בבית אבי חי. מדובר בפסטיבל יצירה ירושלמית רב תחומית לקראת יום ירושלים. בדומה לאירועי 'יום ירושלמי: יום האחר' שיתקיימו ביום ירושלים עצמו, המטרה של פסטיבל 'מייד אין ג'רוזלם' היא להוות אלטרנטיבה תרבותית ואומנותית לחגיגות יום ירושלים, שנחשבות לא פעם לשנויות במחלוקת, תוך כדי עיסוק במורכבות, באתגרים ובאפיונים הייחודים לירושלים.

בתוכנית: מופע מחול של קבוצת ק.ט.מ.ו.ן, בשם 'ירושלים הבנויה', הקרנת הסרט שובר הקופות 'מכתוב' ושיחה עם היוצרים חנן סביון וגיא עמיר, מופע של גל הרוש ואנסמבל ידידות שיארחו את ישי ריבו ואביב בכר, סיור ליקוט בגינות קהילתיות עם סדנת בישול, במופע המרכזי רבע לאפריקה תארח את שאנן סטריט ו- A-WA, ופעילויות ומופעים נוספים.

אחד האירועים המסקרנים ביותר ב'מייד אין ג'רוזלם' הוא 'מתערבבים', מופע ספוקן וורד דו-לשוני בעברית וערבית, בשיתוף ארגון "0202 - נקודות מבט מירושלים", המביא ידיעות חדשותיות מירושלים המזרחית וירושלים החרדית לקהל הרחב. יופיעו: סמירה סרייה ורואי רביצקי, בהיכרות עם הפערים ​והגשרים ​בין השפות והנרטיבים השונים של ירושלים המזרחית, המערבית והחרדית.

סמירה סרייה. צילום: דוד קפלן

פרטים נוספים על 'מייד אין ג'רוזלם' ב-www.bac.org.il