תרבות ירושלמית - מקומות בירושלים - שוק מחנה יהודה - עידן מרינברג. צילום: יח"צ

הכאפיה שהיא ציצית שהיא כאפייה: העבודה של שירי ישי, 'כולנו אחד', מספרת את הסיפור של ירושלים בתערוכת פופ-אפ חדשה במוזיאון היכל שלמה. ישי, 24, סטודנטית בשנתה השניה לאדריכלות ב'בצלאל', רק רצתה להודות לתוכנית IMPACT, תוכנית המלגות של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF), על המלגה והתמיכה אותם היא מקבלת ממנו. לשם כך, היא גייסה את חבריה מ'בצלאל' ויצרה תערוכת פופ-אפ, 'תרבות ירושלמית', שמוצגת החל מיום ראשון, יום ירושלים, למשך שנים עשר יום בלבד במוזיאון היכל שלמה. התערוכה, משקפת את העיר כפי שרואים אותה הסטודנטים בבית הספר לאומנות. בעזרת דמי הכניסה שייגבו מן המבקרים מקווה ישי לגייס מספיק כסף למלגה נוספת שתיתרם לסטודנט או סטודנטית שזקוקים לה.

תרבות ירושלמית- כולנו אחד - שירי ישי. צילום: יח"צ

אומנות מהלב

"בסמסטר הקודם התעסקתי בנושא של חיי קהילה ואיך אני יכולה להביא את הקיבוץ, שבו כולם אמורים לקבל את כולם וכולם אותו דבר, לתוך העיר, וזה השפיע עלי. ניסיתי להבין איך אפשר לשלב את כל האוכלוסיות שיש בעיר", מספרת ישי על תהליך היצירה של העבודה המקורית והמעניינת במיוחד. "עשיתי את זה פשוט מתוך הלב וזה מה שיצא. יש לי חשיבה מאוד פרובוקטיבית בדברים האלה". 

ישי גדלה בירושלים, בקריית יובל וברמות, וכעת גרה ברחביה. בצבא שירתה כסמלת מבצעים תומכת לחימה בחיל התותחנים, מה שהקנה לה את הקריטריון לקבל את מלגת אימפקט שמיועדת ללוחמים ותומכי לחימה משוחררים. "כל החיים יצא לי לראות פיגועים בעיניים, ועדיין זה לא אומר שכל ערבי שיעבור ברחוב אני אשנא אותו, או כל חרדי שיקלל את חברות שלי. אפשר לחיות ביחד, הנה זה קורה", אומרת ישי.

היה מי שראה בעבודה שלך פוגענית?
"לא פוגענית, אבל היו שראו את זה ואמרו 'זה לא שאני מפרש את זה ככה, אבל אם מישהו אחר מסתכל על זה, זה יכול להיראות כאילו את מזלזלת בקדושה של הציצית וביהדות'. לא מפריע לי, שיגידו מה שהם רוצים אני הולכת עם האמת שלי ומה שאני מרגישה", היא מצהירה.

תרבות ירושלמית - המציצן - עמרי מזרחי. צילום: יח"צ

האומנים בתערוכה הם כל מקבלי מלגת 'אימפקט' בבצלאל, מכל המחלקות בבית הספר. עיצוב זכוכית, צורפות, צילום, ארכיטקטורה, אומנות ותקשורת חזותית. "אני עשיתי סוג של אופנה אפשר לומר", אומרת ישי. "זה הקסם  של התערוכה, לראות את כל החיבורים האלה ביחד". עלות הכניסה לתערוכה תעמוד על 27 שקלים, כמספר השערים שהיו בחומת ירושלים התנ"כית, במטרה לגייס כסף עבור מלגה חדשה.

תרבות ירושלמית - מקומות בירושלים- העיר העתיקה - עידן מרינברג. צילום: יח"צ

"התערוכה מנסה להציג כיצד כל אומן או אומנית מתחילים, סטודנטים, שעברו לא מזמן לעיר, איך הם תופסים אותה, ואיך הם מייצגים אותה החוצה. כל אחד לקח את זה בכיוון שלו", משחזרת ישי. "כשחשבתי על הרעיון של התערוכה ידעתי שאני רוצה שזה יהיה פה בירושלים. בהתחלה רציתי לעשות את זה ביום העצמאות בגלל שבעים שנה למדינה, אבל זה היה קצת עמוס, אז עשינו את התערוכה ביום ירושלים ומשם נגזר הנושא. הרעיון היה לעשות תערוכה בנושא ציוני והנסיבות הובילו לתערוכה הזו".  

"החלום שלי הוא הוא לפגוש את המלגאי שהתערוכה שילמה את המלגה שלו", חולקת ישי. "לי יש תורם ישראלי גם כן. כולם כמעט מארה"ב ויש רק חמישה או שישה ישראלים".

תרבות ירושלמית- שקוף ואטום - ליאור דניאלי. צילום: יח"צ

ישי מספרת כי בינה לבין התורם שלה מתקיים קשר מאוד קרוב. "אנחנו מדברים הרבה בטלפון ומתכתבים בהודעות. פגשתי אותו כבר פעמיים, והוא גם הגיע לערב פתיחה של התערוכה. הוא נורא מחבק, ואם למשל אני אספר לו על משהו לא טוב שקרה בלימודים הוא תמיד יידע איך להרים אותי, אנחנו ממש קרובים. זה מעבר למה שציפיתי, ובעקבות זה הרצון לומר תודה ולהעביר את זה הלאה למישהו אחר".

תרבות ירושלמית – מוזיאון היכל שלמה, המלך ג'ורג58. ימים א' ב' ד' ה' 10:00-16:00. ג' 10:00-18:00. 27 שקל. נעילה ב-24.5