השבאבניקים. צילום: אוהד רומנו

שבאבניקים מחוץ למסך: סדרת מפגשים חדשה בבית אבי חי בהשראת סדרת הטלוויזיה המצליחה 'שבאבניקים', תחל בשבוע הבא ותוקדש לדור הצעיר של עולם הישיבות החרדיות. את הסדרה "בעקבות שבאבניקים", ערך וינחה ד"ר שלמה טיקוצ'ינסקי, חוקר ירושלמי העוסק שנים רבות בחקר שורשי החרדיות, ישיבות ליטא ותנועת המוסר. בין המשתתפים שיתארחו בסדרת המפגשים ניתן למצוא את השחקן עומר פרלמן שמגלם בסדרה את דמותו של דב לייזר, ואת יוצר 'שבאבניקים' אלירן מלכה.

סדרת הטלוויזיה 'שבאבניקים' שעונתה הראשונה הסתיימה לאחרונה, זכתה להצלחה ולהד ציבורי בישראל בכל המגזרים. היא נגעה בשאלות יסוד חברתיות הנוגעות להשתלבות החרדים בישראל והעניקה הצצה לחלקים בעולם הפנימי של הדור הנוכחי בישיבות החרדיות. הסדרה העניקה ליוצריה ארבעה מפרסי האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2017 : סדרה קומית, תסריט, בימוי והשחקן הקומי - אורי לייזרוביץ' (גדליה).

המפגש הראשון בסדרה ייערך ביום רביעי 6.6 תחת השם 'בין שפיצר לבלוך: על סמכות ואוטונומיה בישיבות החרדיות', ויעסוק בעולם הישיבות המודרני וזיקתו למרחב הציבורי בישראל. מי שיתארחו במפגש הם היוצר מלכה, והרב בצלאל כהן, ראש הישיבה התיכונית החרדית 'חכמי לב'.

שבוע לאחר מכן ייערך המפגש השני תחת השם '"גדליה, תפסיק להרגיש כמו חרדי, אנחנו הסיפור עכשיו": על המפגש בין חרדיות לישראליות', וישתתפו בו אסתי שושן - פובליציסטית, פרסומאית ופעילה חרדית פמיניסטית,
יאיר גוטפריד - איש תקשורת בוגר ישיבות, ויעקב מתן - מכוון תעסוקתי לצעירים חרדים ב'ג'וינט ישראל' ומתנדב בניידת 'עלם' לנוער במצבי סיכון, ברחוב החרדי.

המפגש השלישי והמסכם "'שאתה תסחוב אותי על הגב?": צה"ל והחרדים – מפגשים מסוג חדש', יתקיים ביום ד',  20.6, והוא יעסוק בסוגיית גיוס החרדים לצה"ל. במפגש תוצג השקפה אחרת וחדשה שתנסה לקלף מעט את הסטראוטיפים הקיימים בנושא. כמו כן יובאו בו  סיפורים אישיים של אנשים מן החברה החרדית שחווים את ההתמודדות עם הסוגיה על בשרם וינהלו על כך שיח פתוח וכנה. במפגש זה ישתתף כאמור שחקן הסדרה פרלמן, ולצידו סרן משה פריגן - קצין חרדי בחיל האוויר ועוסק בשילוב חרדים בצה"ל וליאת מלכא - אימם של שני חיילים חרדים ביחידות קרביות.          

'בעקבות שבאבניקים' - סדרת מפגשים בנושא השתלבות החרדים בחברה הישראלית בבית אבי חי. ימי ד', 6.6, 13.6, 20.6, 20:00, המלך גורג44, 20שקל למפגש.