החוש השישי - מימין זיו סבג, שיר ערגי, איריס בן שימול, גיא ממן ואליאור ברדא. צילום: חיים הלד

כי באומנות אין מוגבלות: פסטיבל האומנות השנתי של עיריית ירושלים בהובלת בעלי מוגבלויות, 'צמי"ד' (צרכים מיוחדים) חוזר לעיר ויתקיים במהלך כל השבוע הבא מיום ראשון ועד יום חמישי. מה שהחל כ"סטארט אפ ירושלמי'' כפי שהגדיר אותו ראש העירייה, ניר ברקת, מוכיח כבר למעלה מעשור שהוא פסטיבל איכותי ומקצועי לא פחות מאירועי תרבות אחרים אותם מפיקה העירייה. עשרות מופעי במה; תיאטרון, מחול ומוזיקה, בכיכובם של נכי גפיים, לקויי שמיעה, תסמונת דאון, נכות קוגניטיבית, אוטיסטים, עיוורים, בעלי ליקויים אורגניים, הפרעות התנהגותמתמודדי נפש, לקויי למידה ועוד. אחת מהלהקות שתופיע בערב הפתיחה של הפסטיבל היא 'החוש השישי', שמורכבת מעוורים ולקויי ראייה, ולקראת האירוע פורסמה בפייסבוק גרסא שלה להמנון הלאומי, 'האלטרנתקווה', עם מסרים שונים, חדים וחשובים, ובביצוע יוצא דופן.

 

"האלטרנטיקווה זה שיר מחאתי שאומר ששבעים שנה אנחנו כאן, וקהיליית בעלי המוגבלויות עדיין לא ניצחה במאה אחוז במלחמת העצמאות שלה", אומר גיא ממן, המנהל המוזיקלי של 'החוש השישי'. "יש לנו עדיין על מה להיאבק. אין ספק שיש גם שיפור עצום. מבחינת לקויי ראייה ועוורים למשל, הקהילה שלי, יש  יותר רמזורים מתקתקים, יותר כריזה באוטובוסים, ויותר אנשים שמודעים לכך שגם אם לא רואים עליך שאתה צריך עזרה, כשאתה מבקש אותה אז אין בעיה לתת. אבל כמובן שיש תמיד מה לשפר".

ממן, 30, הוא גם הפסנתרן של 'החוש השישי'. הוא לא רואה באחת מעיניו ובשניה רואה קצת, כדבריו. "נולדתי פג ומזה נולד הליקוי שלי", הוא מסביר. הליקוי שלו, כך מסתבר, לא הפריע לו להפוך לבוגר 'האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים'. "למדתי הלחנה ואחרי כן עבדתי עם כל מיני תזמורות ומקהלות, והיום אני מורה למוזיקה בקונסרבטוריון". חברי הלהקה האחרים הם אליאור ברדא - דרבוקה, איריס בן שימול – שירה, שיר ערגי – שירה וזיו סבג – כינור.

"התחלנו לפני שנה ביוזמת העירייה, והופענו גם בפסטיבל צמי"ד של שנה שעברה", מספר ממן. "הפעם הצטרפו אלינו שני חבר'ה חדשים, אליאור ושיר, ואנחנו הולכים לבצע שיר בסימן 70 שנה לישראל, את 'שיר העמק', שכתב נתן אלתרמן והלחין דניאל סמבורסקי. אנחנו מופיעים בהרבה אירועים בעיר כשהעירייה מזמינה אותנו, מה שקורה כל הזמן. אגב, האלטרנתקווה היה רק טיזר לפסטיבל עצמו, לא נשיר אותו בהופעה".

"התפיסה של החברה על בעלי מוגבלויות גורמת לכך שיש להם פחות סיכוי להצליח בכל דבר שהם עושים", אומר ממן. "אם זה בראיונות עבודה, אם זה בחיים אישיים וכמובן על הבמה. זה גם חלק מהמסר של השיר. אני למשל מתעסק בהפצת מודעות למוגבלויות כבר יותר מעשר שנים, בהעברת סדנאות בבתי ספר ובגני ילדים, שם אני מדבר איתם על מי אני, מה אני ומה אני צריך. אין ספק שגם זו דרך", הוא מסכם.

בשבילה גיבורים עפים

תומר קפון ושי קוזלובסקי. צילום: חיים הלד

שני אירועים בולטים במסגרת פסטיבל צמי"ד יתרחשו בברים באזור השוק; בשלישי 12.6 "הגיבורים בוכים בלילה" ב'שכנה' - תומר קפון, כוכב 'בשבילה גיבורים עפים', ישוחח עם שי קוזלובסקי, הלום קרב ומייסד 'לא מפקירים פצועים בשטח' עמותה המסייעת להלומי קרב, על הלם קרב כמנוף ליצירה. ברביעי 13.6 "יש דברים שכן צוחקים עליהם" ב'בירבזאר', שם יתארחו סטנדאפיסטים עם וללא מוגבלות ויעשו צחוק מהסטיגמות. ישתתפו: אורי חזקיה, מני מלכה, רועי צברי, שאולי בדישי, הדס לוי, דדי גל ועומר בורשטיין.

לכל האירועים בפסטיבל צמי"ד 2018 היכנסו ל-www.facebook.com/tzamidjerusalem