סטודנטיות למשחק ב'אספקלריא'. צילום: תיאטרון אספקלריא

שיתוף פעולה של התיאטרון הדתי הירושלמי 'אספקלריא', יחד עם המכללה הדתית להכשרת מורים 'אורות ישראל' ביישוב אלקנה שבשומרון, הביאה לפתיחת מסלול מיוחד שישלב בין לימודי משחק ללימודי הוראה ותואר ראשון. "טבעי שיווצר שילוב בין לימודי חינוך ותיאטרון במטרה לרכוש שני מקצועות המשלימים האחד את השני ועליית האיכות הן של השחקן והן של המורה", אומרים ב'אספקלריא'. בעיר שלא מציעה הרבה אופציות ללימוד משחק כמו ירושלים, מדובר בבשורה.

את תיאטרון אספקלריא מנהל מאז ייסד אותו ב-1999, היוצר הדתי חגי לובר, שנמנה עם הזרם השמרני יותר בחברה הדתית לאומית. בהתאם לכך, תיאטרון 'אספקלריא' דוגל בהפרדה בין נשים וגברים בכל הקשור למשחק בתיאטרון, כך שבהצגה אחת לא ישחקו שחקנים ממינים שונים. המסלול אשר משלב משחק ולימודי הוראה היה קיים עד היום במתכונת מצומצמת, ורק עבור נשים. השנה לראשונה נפתח המסלול לגברים והורחב עבור נשים כשהדבר בא לידי ביטוי בהיקף השעות המעשיות ומגוון שיעורי המשחק.

ביקוש ללימודי משחק במגזר הדתי

"הלימודים מתקיימים בהפרדה בין  נשים וגברים, דבר שלא התאפשר עד לנקודה זו בשום מוסד אחר", אומרים בתיאטרון 'אספקלריא'. "מעבר לשמירה על אורח חיי התלמידים ויצירת הרגשה נינוחה וחופשית, הדבר הוכח כממקסם את פוטנציאל הלמידה". ב'אספקלריא' מסבירים כי לא מדובר בהפרדה מוחלטת כמו זו שנהוגה במסלולים חרדיים, אלא רק במה שקשור למשחק. "בכל השיעורים שכוללים תנועה ומשחק, גבאים מלמדים גברים, ונשים מלמדות נשים. בכל השיעורים שהם פרונטלים ילמדו גברים או נשים (יחד)".

"המסלולים האחרים הקיימים בארץ ומשלבים בין שני התחומים, מתרכזים בעיקר בלימודים תיאורטיים עם מעט שעות מעשיות", מסבירים ב'אספקלריא', "לעומת המסלול החדש אשר מציע שיעורים מעשיים רבים, הפקות והצגות במהלכם ירכשו התלמידים ניסיון פרקטי נרחב".

ב'אספקלריא' מסבירים כי המסלול נפתח עקב ביקוש גדול למקצוע המשחק שנוצר בשנים האחרונות בחברה הדתית לאומית. "בשנים האחרונות נפתחו כ-50 מגמות תיאטרון בבתי ספר תיכוניים דתיים והקצב רק הולך ועולה, מה שיוצר ביקוש אדיר למורים לתיאטרון ולמשחק".