זוכרים ומספרים. אילוסטרציה: Pixabay

שואה ותקווה: הרהורים לקחים ורעיונות בראי הזמן במפעל: נתן אודנהיימר יארח לשיחה את אלי יוסף, אקטיביסט ציוני מעל 44 שנים, פעיל הבית היהודי השואב השראה מחסידי אומות עולם, ומנהל מאבק חסר פשרות במכירת נשק ישראלי למשטרים רצחניים, ומיכה דנצינגר, מדריך ביד ושם שהתזה שלו בפילוסופיה עוסקת בשאלת התקווה לנוכח אושוויץ בעולם הציני של היום. 20:30, המערביים 3.

התכנסות וערב שירה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה עם שרים בגינה במכון שלום הרטמן: ישתתפו: פרופ' מיכל גוברין, מובילת ההתכנסות, ד"ר אריאל פיקאר, מירב פישמן ואורי קרויזר. 19:45גדליהו אלון 11.

שואה וצלליה באנימציה ישראלית עכשווית בסינמטק: בימאית ומפיקת האנימציה דניאלה קופלר על מה הן הדרכים המרתקות בהן נוקטת אנימציה הישראלית בדרכה להתמודד ולייצג את האירוע המכונן והטראומתי ביותר של העם היהודי והקרנת סרטים קצרים. 20:00, דרך חברון 11.

מחנה ההשמדה אושוויץ. צילום: אדווה חולי

טקס לציון ערב יום הזכרון לשואה ולגבורה של 'הלל' בכפר הסטודנטים: הטקס יהיה בסימן ילדות בשואה וחסידי אומות העולם, בהשתתפות הזמרת והיוצרת, סיון טלמור. 20:00, לוחמי הגטאות 13.

שרים לזכרם - ערב יום השואה בתחנה הראשונה: ערב שירה עם יונתן דרור, ענבל גרשקוביץ ואחיה אשר כהן אלור. 20:30, דוד רמז 4.

ערב מיוחד לציון יום השואה והגבורה במרכז מורשת בגין: הקרנת הסרט "אושוויץ', הנאצים והפתרון הסופי", ואחריו שיחה עם ניצולת מחנה ההשמדה אושוויץ'-בירקנאו, ד"ר ג'יזל סיקוביץ', מתנדבת בעמותת עמך ופסיכולוגית לניצולי שואה. יישא דברים: שר השיכון והבינוי, יואב גלנט. 20:00, ש.א. נכון 6.

זיכרון בסלון עם סיעת ירושלמים: הרב נתן ויינברג בעדות אישית על תלאותיו כילד בגרמניה, ועל הבריחה וההתמודדות של משפחתו. רוב העדות תינתן באנגלית. 19:00, ראובן 22.

"דפי האפר" - סיור לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה בספרייה הלאומית: תצוגת מסמכים מקוריים מאוסף תעודות על גטו וילנה וארכיון אברהם סוצקבר, סיפורו של מפעל "אוצרות הגולה" להצלת ספריות וארכיונים של יהודים לאחר מלחמת העולם השנייה ושירי גטו לודז' וגטו וילנה באוסף המוזיקה.

ימים ד'-ה', כ"ו-כ"ז בניסן, 11-12 באפריל, 18:00

התכנסויות 'זיכרון בסלון'

השואה בשיח הציבורי ובשיח הפוליטי ביד בן צבי: פאנל מיוחד בהשתתפות: ח"כ רחל עזריה, פרופ' חנה יבלונקה וד"ר תומר פרסיקו. מנחה: דפנה ליאל. 19:30, אבן גבירול 14.

זיכרון בסלון במחלקה לפסיכולוגיה בעברית: הערב ייפתח בהרצאה בנושא שואה ופסיכולוגיה אותה יעביר, ד"ר אייל קלנטרוף בנושא פוסט טראומה שניונית לאחר השואה. לאחר מכן, אסתר גוטמן תמסור עדות בהרצאתה "זיכרונות מאבא". 18:15, קמפוס הר הצופים, הפקולטה למדעי החברה, חדר 2112.

שפות שונות, תרבויות שונות - זיכרון קולקטיבי אחד במרכז צעירים ירושלים: עדויות מפי ניצולי שואה בחמש שפות שונות - עברית, אנגלית, ספרדית, רוסית וצרפתית. 18:00, שבטי ישראל 22.

זיכרון בסלון בפאב המפלצת: סיפור עדות משפחתי - הצלתן של אידה וגילי זנדנוורום - ישראליות שהגיעו לפולין במקרה, ערב המלחמה, והצליחו להמלט ולחזור לארץ עוד לפני התחלת ההשמדה, הרצאתה של גילת שילה בנושא "עיצוב זיכרון השואה בחברה הישראלית", שיחה עלינו כחברה ועל השואה, ושירה משותפת. 20:30, צ'ילה 8.

זיכרון בסלון בגולה ירושלמית: מפגש ייחודי בין שני הקולות, של הדור ההוא ושל הדור הזה:ניצול השואה ישראל ג'ורג' קליינמן אשר נמלט 6 פעמים ממוות בטוח במהלך השואה בשיחה עם העיתונאי שילה פריד. 21:00, מתחם התחנה הראשונה.

זיכרון בקרוסלה: לבי במזרח - התא המזרחי באוניברסיטה העברית, יארח את יגאל חלמית, שהגיע ארצה מתוניס ויספר כיצד שרד כנער בתקופה בה הנאצים החלו בכיבוש המדינה. 20:30, בנימין מטודלה 1.

זיכרון בסלון בבית משפחת מרכוס: שיחה עם הגברת שרה ארזי, ילידת הולנד, אשר תדבר על נס ההצלה שלה ושל אחיה בשואה. לאחר העדות שיחה על האחריות הנובעת מהשואה ומורשת השואה. 19:45, ששת הימים 6/10.

‎זיכרון בסלון בדירה של בן שניר: עדות - סיפורו של ניצול השואה חיים רוזנבאום. חיים, יליד שנת 1930 מטרנסילבניה שברומניה, ודיון אודות עיצוב זיכרון השואה, עם פרופ' שאול שנהב, מרצה בחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית. 19:45, הכרמל 56.

זיכרון בסלון בטוסטר: בית הקפה לנוער בגילה יארח לעדות מפי שורד השואה מר יוליוס בראון. 19:30, אחלמה 308.

יוליוס בראון. צילום: ריאן

זיכרון בסלון בדירה של עמית פרץ: ניצולי השואה, הזוג יהודית ואשר ולקס, ילידי רומניה, בעדות מרתקת על ההתמודדות עם פרוץ המלחמה והגעת הנאצים לרומניה, התקומה והעלייה לארץ ישראל. בחלקו השני של הערב יתקיים ערב שירה באווירת היום ושיח בנושא, מוזמנים להביא כלי נגינה. 19:30,מסילת ישרים 15/15.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו