צעדת הדגלים בשער שכם. צילום: לירן תמרי

"ואנקמה נקם אחת מפלסטין – יימח שמם": אלה מילות השיר ששרו אתמול (א') חלק מהצועדים במצעד הדגלים שנערך בכל שנה בבירה ביום ירושלים. בסרטונים שפורסמו בפייסבוק נראים החוגגים רוקדים ושרים את שיר הנקמה ברחבת שער שכם בעיר העתיקה ואף בתוך הרובע המוסלמי.

מצעד הדגלים נוסד לפני חמישים שנים על ידי תלמידי ישיבת מרכז הרב שנהגו לצעוד ביום ירושלים מהישיבה בקרית משה דרך רחוב יפו עד לכותל בשירה וריקודים. בשנים האחרונות מארגת את המצעד עמותת 'עם כלביא' שפועלת "במישור הציבורי, הפוליטי, התרבותי והחברתי להגשמת רעיון תחיית עם ישראל בארצו, על פי תורת ישראל, בדרך הציונות הדתית-לאומית".

זוהי לא הפעם הראשונות שקריאות מסוג זה מתועדות במצעד הדגלים, אירוע שידוע בנפיצות שלו, בעיקר בשני העשורים האחרונים. לפני מספר שנים דחה בג"ץ עתירות נגד מעבר המצעד ברובע המוסלמי שהוגשו על ידי ארגוני 'עיר עמים' ו'תג מאיר'. העתירות הוגשו בשל כך שבכל שנה מכריחה המשטרה את הסוחרים הערבים שחנויותיהן בתוואי המצעד לסגור אותן במשך היום. 

ארגון 'תג מאיר' אף מארגן בשנים האחרונות פעילות מקבילה למצעד, 'מצעד הפרחים' במסגרתו מחלקים הפעילים פרחים לתושבי הרובע המוסלמי ביום ירושלים.

יו״ר תג מאיר ד״ר גדי גבריהו מסר: "מארגני המצעד ופטרוניו הוכיחו פעם נוספת שאין להם שליטה על תכני המצעד ובעיקר שירי הנקמה. יש לאסור את צעידת המצעד ברובע המוסלמי של העיר העתיקה בירושלים בהתאם להנחיות בית המשפט העליון".