מורין נהדר. צילום: אילן בשור

פותחות את הלב: איתן, כמעט בן 10, חלה בסרטן הלימפה לפני כשנה וחצי, ומשפחתו נכנסה לקשיים כלכליים לא פשוטים. על מנת לעזור לה, ייערך מחר בערב בבית הגת בעין כרם, אירוע מסקרן במיוחד בשם 'השמיעיני את קולך'. במסגרת האירוע, תיערך הופעה של ויקטוריה חנה, מורין נהדר ולאה אברהם, ויוקרן הסרט הדוקומנטרי 'השמיעיני את קולך' בהשתתפותן, ובנוכחות היוצרות תמר שפוני ומילי בן חייל. הסרט מתאר את הדרך האישית של כל אחת מהאומניות במסעה הקולי, כנשים שגדלו בחברה דתית מסורתית, היכן שקולה של האישה לא היה נשמע בציבור הרחב. כל ההכנסות מהערב יועברו למשפחתו של איתן שמחלים מהמחלה.

מימין: מורין נהדר, לאה אברהם וויקטוריה חנה. צילום: מיקי נועם-אלון

"לאיתן יש שני אחים", מספרת סביון בן ישראל, מפיקת הערב, והאם המאמצת של אמו של איתן. "שני ההורים עבדו במשרה מלאה, אבל ברגע שאיתן חלה ואושפז לתשעה חודשים, אמו התפטרה מהעבודה ופשוט היתה איתו בבית החולים 'שניידר', כי הוא היה זקוק לטיפול מסביב לשעון. גם המרחק מבית החולים מאוד הקשה עליהם, הם גרים במועצה אזורית אשכול. הם היו מנותקים שניהם מהבית במשך חודשים, וחיו רק על משכורת אחת של הבעל וזה לא מספיק. בסוף הם עברו לשנה לפתח תקוה, ששם כמובן עוד יותר יקר. כמובן שעזרנו להם בכל דרך, גם במובן הכספי התארגנו, גם קיבוץ נאות סמדר, בו גדלה אמו של איתן עזר, וכל מי שיכול היה עזר".

"אני לקחתי על עצמי פרויקט במהלך התקופה, ועשיתי סדרת מפגשים שנקראה 'חלונות לנפש', אצלי בבית בתל אביב", מספרת בן ישראל. "במשך שנה, כל שבועיים היה בסלון שלי ערב עם מנחה אחר מעולם הפסיכולוגיה והאומנות שהעבירו פה הרצאה בהתנדבות למען המטרה הזאת. כל מי שהגיע ידע שהכסף שהוא משלם, כולו הולך לתרומה למשפחה, לעזור להם לעבור את השנה האיומה הזו, להחזיק את הראש מעל המים. זה היה מקסים", היא מתרגשת.

"אנחנו מקווים שהוא יָצָא מזה", אומרת בן ישראל. "יש לו עוד שנה לקבל כימותרפיה, הוא מקבל אותה עכשיו בבית בכדורים, אז הוא יכול ללכת לבית ספר, בניגוד לשנה שעברה שבה הוא היה מאושפז. זה סרטן שפה ושם יש לו נטייה לחזור ואנחנו מקווים שזה נגמר. הוא בתהליך של חזרה לבית ספר, עם סייעת שצמודה אליו, ויש ימים שעדיין יש לו כאבים בגלל הכימותרפיה, אז יש צורך שאמא שלו תישאר בבית למקרה כזה. אם יש לו חום למשל אז ישר צריך לסוע לבית החולים לבדוק שזה לא סיבוך. הם במין שלב מעבר", היא מסכמת.

התגייסות מרגשת

"ויקטוריה (חנה) שמעה על הערבים שאני עושה בבית מידידה משותפת והיא רצתה לעזור", משחזרת בן ישראל. "היה ברור שאנחנו לא 'נבזבז' אותה על ערב אצלי בבית עם עשרים אנשים, זה בהחלט ראוי למופע גדול ובית הגת תרם את המקום. אנחנו קבוצה של חברים שמתארחים שם הרבה אז נוצרו קשרים איתם. תראה כמה אנשים טובים פותחים את הלב שלהם ותורמים את עצמם, זה כל כך יפה, זה ממש מקסים פשוט".

אני לא מכירה את המשפחה, אבל אני חושבת שזה חשוב מאוד בתור אומנים, מדי פעם גם לתרום, ולא רק לעבוד בתשלום", אומרת ויקטוריה חנה שתשתתף באירוע. "אני שמחה שגם האומניות האחרות מייד התגייסו לזה, זה מאוד יפה".

הרעיון להביא את יוצרות הסרט ואת הסרט 'השמיעיני את קולך' שעוסק במקומו של הקול הנשי בעולם הפיוט היהודי, ובמפגשן עם טקסטים עתיקים שהיו משויכים במשך שנים רק לגברים, היה של חנה."חשבתי שזה יכול להיות נורא מעניין", היא אומרת. "אמנם הסרט לא חדש (נוצר לפני כשלוש שנים), אבל אף פעם היוצרות והזמרות (שהשתתפו בו) לא הופיעו אחריו. את בית הגת אני מכירה המון זמן, העברתי שם סדנאות וגם הופעתי שם. יש לי קשר טוב גם עם נאות סמדר, אני מלמדת שם, ומבקרת שם הרבה, והם ביקשו ממני להשתתף. עוד לא החלטתי מה אשיר. אני אבצע א-קפלה, ומורין נהדר ולאה אברהם גם, ואולי גם נבצע משהו ביחד", יש למה לצפות, רק לפתוח את הלב ואחריו גם את הכיס.

'השמיעיני את קולך' בבית הגת, חמישי 17.5, 20:00, הגבעה 14, 120-180 שקל תרומה. הנחה תינתן למי שצריך.