תוצאות השימוש בסיגריה אלקטרונית על ידי נער בן הדהימו את רופאי בית החולים

נער בן 16 הובהל ליחידת טיפול נמרץ לב במרכז שניידר לרפואת ילדים, לאחר שהתגלה כסובל מדלקת ריאות כימית ואי ספיקה נשימתית.
תוכן עניינים

התקרית שזיעזעה את המדינה

רופאי היחידה נדהמו ממצבו של הנער ומנהל היחידה לטיפול נמרץ לב אמר שלא ראה מקרה כזה בכל היותר משלושה עשורים של ניסיון העבודה שצבר בתחום. הנער הובהל ליחידה לטיפול נמרץ לב, שם חובר למערכת אקמו, המחליפה את פעולת הלב והריאות. פרטים נוספים חשפו שהנער סובל ממחלת ריאות דיפוזית והוא נחשף לעישון סיגריות אלקטרוניות, ולכן מצבו הרפואי תואם את הנזק שנגרם מחשיפה לסיגריות אלה. מנהל היחידה קורא להורים למנוע את המקרה הבא ודוחף להזהיר מפני השימוש בסיגריות אלקטרוניות.

מקרה ראשון מסוגו בקריירה של מעל 3 עשורים

הוא הצהיר כי המחלה של הנער הולכת ומתקדמת וזאת מתוך השימוש בסיגריה אלקטרונית. בראיון נאמר כי זו פעם ראשונה ב-35 שנות עבודתו שהוא נתקל במקרה כזה. הוא מתריע כי יש סכנה להתרחשות מקרים נוספים אם ימשיכו להשתמש בסיגריות אלקטרוניות. הוא ספר כי המחלה הזאת היא דלקת ריאות כימית והנזק שנגרם נובע הן מהשימוש בסיגריות והן מהשימוש בחומרים שלהן. הוא סבר כי החומרים המכילים בסיגריות אלו עדיין בבדיקה, אך מצב הנער והמידע הזמין מצביעים על כך שמדובר בדלקת ריאות כימית.

אודות הורדת המס הצפויה

לפני חודשיים, שר האוצר חתם על צו שמפחית את המס על סיגריות אלקטרוניות ב-20%. למרות זאת, מספר ארגוני בריאות כהן מזהירים מסיכון הסיגריות האלקטרוניות לבני נוער. הצו צפוי להיות מאושר בוועדת הכספים בשלושת השבועות הקרובים, ואם לא יאושר, המס יובטל לחלוטין.

התפתחות המגמה בשנים האחרונות

נתונים מהארגונים מצביעים על תופעת תחילת העישון בקרב בני נוער, שהתרחבה בצורה דרמטית בשנים 2021-2022. לדוגמה, בשנת 2022 התרחבה התופעה ב-13.7% בקרב בני 12-14, אל מול 3.4% בשנת 2021. בנוסף, תופעת העישון היומי בקרב בני 15-17 הכפילה את עצמה בארבע השנים האחרונות, מ-4.7% בשנת 2019 ל-9.8% ב-2022.

ארגוני מאבק בעישון מצביעים על הנזקים הבריאותיים הקשים שסיגריות אלקטרוניות יכולות לגרום. חומרים רבים שמצויים בסיגריות האלקטרוניות מכילים ניקוטין, שהוא רעל לגוף, ועלול לגרום להתפתחות גידולים סרטניים בקרב המשתמשים, במיוחד בבני נוער וצעירים.

תוצאות צפויות לאחר הורדת המס המתוכננת

צו המתכנן להפחית ב-20% את המס על סיגריות אלקטרוניות עשוי לגרום לגידול בעישון, לפי מחקרים שהציגו ארגוני בריאות. כפי שהודגש, בין השנים 2021 ל-2022 התרחבה בצורה דרמטית תופעת התחלת העישון בקרב בני נוער, והעישון היומי כפול מהכפיל את עצמו בארבע השנים האחרונות. הארגונים מצביעים גם על הנזקים הבריאותיים הקשים שסיגריות אלקטרוניות גורמות, במיוחד בקרב בני נוער וצעירים. הסיכון כולל הפרעות קשב וריכוז, כאבי ראש, מיגרנות, אימפולסיביות, חוסר איזון רגשי, לדיכאון וחרדה, שינויים גנטיים וסיכון להתפתחות גידולים סרטניים. החתימה על צו זה, למרות האזהרות מפורשות, מהווה סיכון רציני לבריאות הציבור ובמיוחד לבני נוער.

דילוג לתוכן