תאילנד: הכרישים חזרו למאיה ביי

בכל יום נתון במפרץ מאיה של תאילנד , עד 40 כרישי שונית שחורים משייטים ברדודים של ציאן, בעוד כ-4,000 תיירים מבקרים בחוף החול הלבן שלצדו צוקים נישאים.
תוכן עניינים

הקשר בין מספר הקרישים למספר התיירים ולמגיפת הקורונה

מספר הכרישים עלה מאז שכמעט כל אחד מהם נדח מהמפרץ על ידי זרם של סירות סיור ותיירים המעוניינים לראות את האידיליה הבלתי מיושבת שהתפרסמה בזכות מותחן “החוף” של ליאונרדו די קפריו משנת 2000. הכרישים חזרו לאחר איסור תיירות בין 2018-2022 ומגיפת הקורונה שעצרה את כל התיירות במפרץ. הרשויות אפשרו לתיירות מוגבלת להתחדש ב-2022, וכעת שומרי שימור אומרים שמספר הכרישים מתדלדל שוב, מה ומותיר את מאיה ביי נאבקת למצוא איזון בין שימור מערכת אקולוגית בתולית ושמירה על פרנסה התלויה בתיירות. “אנחנו לא מדברים על סגירה בכל מקום או צמצום מספרי התיירות, אבל אני חושב שאנחנו מדברים על ניהול זה בחוכמה”, אמר פצ’ מנופאוויטר, יועץ ימי של מחלקת הפארקים הלאומיים של תאילנד.

מה אומרים החוקרים?

מאיה ביי שוכן באי Phi Phi Leh, מפרט של סלע גיר מכוסה בצמחייה ירוקה-אמרלד בים אנדמן מול החוף המערבי של תאילנד. חוקר ימי Metavee Chuangcharoendee אמר כי הודות להפסקה בתיירות האי שוב מתפקד כמשתלה לכרישים צעירים. היא וחוקרים אחרים ב- Maya Shark Watch Project משתמשים במצלמות תת-מימיות ובמל”טים כדי לספור כרישים ולצפות בהתנהגותם, באזורי האכלה ודפוסי הרבייה שלהם. בשנה שבין נובמבר 2021, כשהם יזמו מחקר פיילוט, ועד סוף 2022, הם הבחינו בירידה במספר הכרישים כשהתיירים חזרו בהדרגה. ה-Blacktips, הנקראים על שם הצבע השחור הייחודי על סנפיריהם וזנבותיהם, מסתובבים בים אנדמן ובאזורים טרופיים אחרים במספרים הולכים ופוחתים עקב דיג יתר, על פי האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע.

גורמים שמשפיעים על הכרישים

מספר גורמים משפיעים על הכרישים סביב האי פי פי לה, כולל דפוסי תנועה עונתיים ופעילות אנושית כמו דיג , אמר מטווי. אבל עם מספר הכרישים שכבר הולך ומצטמצם, הרשויות ואנשי השימור מתכוונים למנוע מתיירים לשחות במפרץ ולהרחיק את הכרישים התינוקיים, שמתחבאים ברדודים ובשוניות האלמוגים מהמבוגרים הקניבלים. “אנחנו מקווים שעם ההגבלות שקיימות, נוכל למתן את ההפרעה ל(הכרישים). אנחנו עושים את המחקר הזה בתקווה שנוכל למצוא את הדרך הטובה ביותר לנהל את הדרך הטובה ביותר לתיירות ולסביבה להתקיים ביחד”, אמר Metavee.

החשיבות של תיירות עבור תאילנד

התיירות היא מניע מרכזי של כלכלת תאילנד, המהווה 12% מהתמ”ג לפני המגיפה. המדינה בדרום מזרח אסיה מקווה להפיק השנה 1.5 טריליון באט מ-30 מיליון תיירים. עבור הפארק הלאומי פי פי האי, ההכנסות השנתיות פחתו כמעט בחצי מ-638.3 מיליון באט (18.7 מיליון דולר) ב-2018 ל-373.6 מיליון באט ב-2019 לאחר שהרשויות סגרו את החוף. המגיפה הכתה עוד יותר את התעשייה הנאבקת. בלחץ מפעילי הטיולים, הרשויות פתחו מחדש את מאיה ביי בינואר 2022 לאחר ארבע שנים של סגירה, ונתוני המבקרים וההכנסות שוב עולים בהתמדה. אבל הרשויות שמרו על הגבלות על גישה. סירות סיור חייבות לעגון בצד השני של האי מהחוף ; המבקרים חייבים ללכת לחוף הים; מספר המבקרים המותר בכל שעה מוגבל ל-375, והם רשאים לשכשך רק עד הברכיים לתוך המים.

דילוג לתוכן