אמבולנס זק"א. צילום: דוברות זק"א

קורבן ראשון לחצבת: תינוקת כבת שנה וחצי נפטרה באופן לא טבעי בשכונת מאה שערים ברחוב חיי אדם. הרופאים בשערי צדק ניסו לבצע בה ניסיונות החייאה אך נאלצו לקבוע את מותה. עוד מסרו כי התינוקת חלתה בחצבת קודם לכן ולא היתה מחוסנת.

מבית החולים שערי צדק נמסר: "תינוקת בת שנה וחצי עם חצבת פונתה לשערי צדק במהלך החייאה ללא דופק ונשימה. בבית החולים נמשכו פעולות ההחייאה והרופאים נאלצו לקבוע את מותה".

סמנכ"ל במרכז הרפואי שערי צדק ומומחה ברפואת ילדים, ד"ר ספי מנדלוביץ מסר: "לפני כשעתיים קיבלנו הודעה ממד"א שהם בדרכם אלינו ממאה שערים עם תינוקת בת שנה וחצי שנמצאה ללא דופק וללא נשימה, ועברה פעולות החייאה מתקדמות. לפני כשעה וחצי בדקנו אותה אצלנו המשכנו פעולות החייאה מתקדמות ולעצרנו הרב אחרי זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותה. ככל הנראה על פי ממצאים קליניים קיים חשד גבוה שהילדה סבלה מחצבת".

ד"ר ספי מנדלוביץ. צילום: שהם רובין. שערי צדק

לפני כשמונה ימים נמסר מדוברות שערי צדק כי בעקבות ביקור של אב לפג מאושפז בפגייה, שאובחן לאחר בקורו בפגיה כחולה בחצבת, ולאחר דיווח למשרד הבריאות ובהתאם להנחיותיו, הוחלט לתת טפול מניעתי לכל הפגים ששהו בפגיה בעת בקורו. "חשוב להדגיש כי נכון לעכשיו, אין ממצאים המעידים על הידבקות בקרב הפגים שנחשפו והמדובר בטיפול מניעתי בלבד", נמסר מבית החולים. 

בשכונת מאה שערים פורסמו פשקווילים בחודש ספטמבר הקוראים להורים לשלוח את ילדיהם מגיל שנה ועד 15 לתחנות טיפות חלב כדי להתחסן נגד מחלת החצבת, וזאת למרות המגמה במשך השנים להימנע מחיסונים בשל סיבות אידיאולוגיות. 

תושב השכונה מסר בשיחה עם מיינט ירושלים: "אני חושב שהם לא מודעים לכל ההשלכות והסכנה שבדבר.הם צריכים להיבדק ולהתחסן לפני שיהיו עוד אסונות".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) שמקדמת חוק לעידוד התחסנות מסרה: "מזה זמן רב אני מתריעה, מול סגן שר הבריאות המנכ"ל משרד הבריאות וממונה בריאות הציבור, על כך שחובה לערוך קמפיין התחסנות לאומי, לצד ותמריצים שליליים שיעודדו התחסנות, וגם מבצע בתוך השכונות 'שסומנו' כבר כבעייתיות במיוחד למבצע חיסון קהילתי בהול. אם איננו כבר בעיצומה של מגיפה לפי הגדרת ארגון הבריאות העולמי, אנחנו ודאי בפיתחה".