הפריחה של הצעירה. מצב קיצוני | צילום: פרטי
אף שהיא סובלת מנגעים בכל גופה - לצעירה ירושלמית לא מאשרים שימוש בתרופה כי טרם עברו שישה חודשים מזמן ההתפרצות. התוצאה: הצעירה נמנעת מלצאת מביתה ומחכה לאישור המיוחל.

לפני ארבעה חודשים התעוררה תושבת שכונת גילה עם פריחה. היא הלכה לרופאת עור בקופת חולים כללית שאליה היא שייכת, וזו לא התרגשה במיוחד. הרופאה רשמה לה כדורים ושלחה אותה לדרכה. בימים הראשונים נראה היה שהכדורים עוזרים והפריחה נעלמה, אך עד מהרה היא התעוררה שוב למציאות שבה פניה נפוחות וגופה מלא פריחה אדומה ומגרדת. "הלכתי לרופא המשפחה והוא הפנה אותי למיון", סיפרה השבוע. "אושפזתי במקום. טופלתי בסטרואידים דרך הווריד, ונראה היה שוב שהגוף מגיב לטיפול והפריחה עוברת". אלא ששוב, אחרי כמה ימים, חזרה הפריחה, שכעת גם היה לה שם - אורטיקריה כרונית, מצב רפואי שבו הגוף תוקף את עצמו.

הפריחה של הצעירה. מצב קיצוני | צילום: פרטי

במקרה של הצעירה סיבת ההתפרצות של המחלה לא ידועה. מאז החלה מסכת של טיפולים, שכוללת כדורים מסוגים שונים ובעיקר העמסה של הגוף בסטרואידים. הצעירה נאלצה להיעדר מעבודתה שאליו טרם שבה עד היום ולתור בארץ אחר מרפא למחלתה. היא ניסתה את כל מה שיש לרפואה להציע, המערבית והמשלימה, אך טרם נמצא לה פתרון. מאז היא ממשיכה לקבל כמויות של סטרואידים שמנפחים את גופה אך לא נותנים מענה לגרד הנורא. אך היא ומשפחתה לא הרימו ידיים. הם עשו מחקר עצמאי והגיעו לתרופה בשם זולר, שניתנת לחולים במצבה ולהפתעתם גילו שהתרופה נמצאת בסל הבריאות עם השתתפות עצמית מצד המטופל.

הצעירה פנתה לרופא והוא הגיש בשמה בקשה, אך למרבה הפתעתה - הבקשה נדחתה. "הם אמרו לי שהם רוצים לוודא שמיציתי את כל הטיפול הרפואי", היא אומרת. "מיציתי את כל הטיפול שהיה להם להציע לי, אבל הם אמרו שזאת תרופה שמאושרת רק אחרי חצי שנה של מחלה פעילה, לאחר מיצוי טיפול אחר". לצערה, הצעירה סובלת מתסמינים 'רק' ארבעה חודשים, ולמרות שהרופאים אינם מציעים לה כל טיפול חדש, הקופה מסרבת לאשר לה את הטיפול לפחות לעוד חודשיים. "יש ימים שבהם אני לא יוצאת מהבית. מבן אדם חברותי ושמח החיים שלי השתנו מקצה לקצה", היא מספרת בעצב.

כללית: "יצרנו קשר עם המטופלת והיא תגיע לשיחה עם הרופאה המומחית להתאמת המשך טיפול".